Op 24 mei 1552 mocht de schout van Schagen de eerste schop in de grond stelcen. Daarna vor derde het werk langzaam. Te langzaam naar de zin van Scorel. Vanachter zijn tekentafel kon hij de aannemers en het dijkwerkersvolk niet in de hand houden. Er ontbraken deskundige opzichters. Steeds werd Van Scorel geplaagd door dronken aannemers, fraude, storm en aller lei technische problemen. In 1555 stroomde de boezem van de Zijpe weer vol. Een gedesillusioneerde Van Scorel pakte vervolgens het penseel maar weer op. Hij ging opnieuw portretten schilderen. Machteloos zag hij toe hoe zijn grote levensplan mislukte. De eerste bedijking van de Zijpe was mislukt. Nog driemaal werden er pogingen ondernomen. De laatste in 1597 lukte. Het was de eerste grote inpoldering in ons land. Al tijdens de eerste bedijking bedacht Jan van Scorel dat het goed zou zijn om de Zijperom- ringdijlc te verbinden met de duinen van het eiland 't Oog. Hij wilde voorkomen, dat tussen 't Oog en de Zijperdijk een opene spuy zou ontstaan, waar het water bij hoge vloeden met grote forse zou kunnen doorstromen. Die verbindingen kwamen al in 1552 tot stand. Eerst de Zuiderschinkeldijk en direct erna de Noor derschinkeldijk. Vanaf 1552 is de Zijperboezem dus vastgeketend aan 't Oog. 't Oog met zijn dorp Callinge was geen eiland meer. De Zijperomring- dijk en 't Oog 400 jaar verbonden door de Noorder en Zuiderschinkel. Zie no. 12,13 en 14. Op de kaart is de eer ste bedijking van de Zijpe getekend. (1552) Tevens staan de door braken na de storm van 1555 erop. Zie no. 5, 8 en 10. No. 15 geeft de Scha- gerweg aan. B. Het dorp Callinge. In 1570 overspoeld. C. De plaats waar Callantsoog nu ligt. Na de Allerheiligenvloed in 1570 waarbij 't Oog en de omringende landen overspoeld werden en ook de Noorder- en Zuiderschinkeldijk het begaven, verlieten de Ogers hun eiland en gingen voor een deel wonen bij het buurtje Sevenhuysen, dus op de plaats waar Callantsoog nu ligt. In 1597 wordt de Zuiderschinkel hersteld. De Noorderschinkel werd gelijk met de aanleg van de Oogmergatsdijk (van Callantsoog naar de Helmdijk) en de Zanddijk (van de Helmdijlc tot Huisduinen) in 1610 hersteld. Literatuur: Jan van Scorel door Hanny Alders 't Oge van Henk Schoorl Oude kaarten bij J. Westenberg De boezem van de Zijpe door Paul Paris 3

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 3