CALLANTSOOG RUIM 400 JAAR AAN DE BOEZEM VAN DE ZIJPE VASTGEKETEND Door stormvloeden in de 12de en 13de eeuw werd de Noordhollandse duinenrij doorbroken. Zo ontstond het zeegat de Zijpe. Een breed strand ten zuiden van het eiland 't Oog scheidde de Zijpe van de Noordzee. In de zomer was de Zijpe een effen vlakte van veel zand en weinig klei. Bij hoog water was het een reusachtig meer, waarvan het water nogal eens tegen de Westfriese Omringdijk beukte. Deze zeedijk was in de voorafgaande drie eeuwen regelma tig doorbroken en de inundaties bedreigden dorpen en steden, zoals onder andere Schagen. Als kind zag de in Schoorl geboren Jan van Scorel (1495- 1562) het dode vee en hoorde hij hoe mensen tot armoede vervielen of verdronken, als de dijken tijdens een storm doorbraken en weilanden en akkers onderliepen. Jan van Scorel was kunstschilder. Toen hij op een studiereis in Italië was, zag hij hoe rijke bur gers uit Venetië moerassig land lieten droogleggen. Ze werden daardoor grootgrondbezitter en kregen een adellijke titel. Dat droogleggen maakte diepe indruk op hem. Hij kreeg een idee. De Zijpe moest droog! Op 55-jarige leeftijd legde hij zijn schilderskwast neer en pakte een tekenpen. Hij ontwierp een bedijkingsplan groter dan bij mensenheugenis ooit was gemaakt. Maar wie moest dit plan financieren? Zelf wilde hij ook een deel van zijn vermogen erin stop pen. Daartoe verkocht hij zijn huis in Utrecht. Maar de opbrengst was bij lange na niet genoeg. "Waar zit het meeste geld?" vroeg Van Scorel zich af. Hij dacht dat er in Vlaanderen veel rijke lieden woonden. Die potentiële geldschieters bezwoer hij dat het te winnen land na bemesting buitengewoon vruchtbaar zou zijn. Er lag nu weliswaar veel zand op, maar bij laag water kon je goed zien dat daaronder een dikke laag vette klei lag. Van Scorel bedacht dat goed en origineel reclame maken belangrijk zou zijn. Hij liet daarom op de beurs in Antwerpen een paar tonnen slik uitstorten. Zijn reclame had suc ces. Veel Vlamingen kochten grond. In 1552 dacht hij genoeg geld te hebben verzameld om het karwei te laten beginnen. 1550 De kop van Noord-Holland geprojecteerd in de huidige situatie.Behalve het grootse plan van Jan van Scorel om een dijk om de Zijpe (B) te leggen en dan droog te maken, waren er plannen voor dijken om 't Oog, Wieringen en Huisduinen. De dikke stippellijn langs de kust geeft de voor malige kustlijn aan. Wim Lastdrager A. Callantsoog B. Zijpe C. Verzand Heersdiep D. Verzand Zijpergat 1300 Het zeegat Zijpe 2

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 2