EEN HELD, maar niet geëerd In een boerderij, op de plek waar nu de firma Leguit gevestigd is, woonde eertijds de familie Mooij. Pieter Mooij (geb. 1-9-1837) was getrouwd met Doortje Smit (geb. 26-3-1844). Zij kregen negen kinderen, waaronder twee zonen name lijk: Jan Mooij, geboren 25-4-1876 en Pieter Mooij, geboren 21-7-1877 Jan Mooij trouwde op 17-6-1900 met Diewertje Zijdewind (geb. 18-9-1880). Zij woonden eerst in een van de drie huisjes aan de Stolperweg. Op die plaats woont nu Arie Slijlcerman. Later kregen ze een huisje in het dorp, waar nu de snuffelshop is en daarvoor de werkplaats van Piet Vos was. Jan en Diewertje kregen een zoon die Pieter genoemd werd, geb. 6-7-1901. Deze Pieter Mooij trouwde met Lies Doorn, zij woonden destijds in het gezellige huisje aan het Dorpsplein, naast de ijssalon van Molenaar. Pieter en Lies kregen een dochter die Diewie heette, ze is helaas jong gestorven. Later kregen ze nog een zoon die Jan genoemd werd. Hij woont nu op de Previnaireweg. Deze laatste heeft mij het volgende verhaal ver teld. Vader Jan Mooij Pzn. ging op zekere dag (19-7- 1901) even 'op de kant kijken'. Hij zag dat er bij de kop van een dam een kind in zwemproblemen was. Jan bedacht zich geen moment, liep met kle ren en laarzen aan het water in en probeerde het kind te redden. Helaas liep het voor beiden slecht af. De zwemkunst niet machtig en in 'volle bepaldcing' ver dwenen redder en kind in de diepte en verdronken. Mooij's echtgenote Diewertje bleef achter met een baby van 13 dagen oud. (Pieter Janzn.) Dat was wel heel triest. Het verdronken kind was de negenjarige Maarten Bakker, de zoon van Maarten Bakker en Klaasje Lugtig. Enkele jaren later (4-6-1905) hertrouwde Diewertje Zijdewind en wel met de broer van de ver dronken echtgenoot Pieter Mooij. Uit dit huwelijk werd Dora Mooij geboren (7-4-1905) Zij trouwde met Jacob Baldcer. Jarenlang woonden zij aan de Duinweg 10, waar nu Albert ter Steege jr. woont. Mevrouw Dora Balcker-Mooij is thans 90 jaar en woont alweer vele jaren en een woning voor ouderen aan de Jewelweg. Omdat Jan Mooij de naam van het verdronken ldnd niet wist, ben ik naar het Regionaal Archief in Alkmaar gegaan om te trachten de gegevens op te sporen. Inderdaad lukte dat en zelfs meer. Van het verdrinlcingsgeval bleek melding gemaakt te zijn in de Allcmaarse Courant van 21 juni 1901. Dat bericht luidde als volgt: Naar gegevens van Jan Mooij, Previnaireweg 37, Callantsoog. AkkeJ. Bloem-Haan J. Mooij Pzn. overleden 19-7-1901 bij poging tot het redden van een kind. P. Mooij Pzn. overleden 1936. En hun beider echtgenote D. Zijde-wind, overleden 1956. foto Ank Randag 12

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 12