AFVALdeel 2 Er zijn nog maar weinig mensen die weten hoe putwater smaakt. Zouden er nu nog lieden zijn die het drinken? Toch is het nog maar 76 jaar geleden dat het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland van start ging. Haar eerste taak was: Boeren, burgers en buitenlui aan de waterleiding praten! Het heeft 14 jaar geduurd eer alle Noordhollandse gemeenten hun verzet tegen water uit de kraan hadden opgegeven. De mensen stonden namelijk niet te juichen over 'die nieuwlichterij'. Dat moderne gedoe vond men niet nodig. Vader, grootvader en vele generaties daarvoor waren groot geworden zonder P.W.N. En nu ineens moest je voor drinkwater ook gaan beta len. Putwater kostte niets! Toch kwam de waterleiding er. Al in 1924 besloot de raad van Callantsoog om met het P.W.N. in zee te gaan. Echter geheel zonder tegenstand ging dat niet. Ter illustratie daarvan een waar gebeurd voorval opgeschreven door Arie van Scheijen. EEN BAKZIL Het zal in 1923 zijn geweest, dat op de agenda van de gemeenteraad onder andere stond: Tot die tijd was een ieder steeds bezig voor zichzelf drinkwater te verkrijgen. Enkele mensen gebruikten een pomp en haalden zo water uit de grond. De meeste hadden een regenbak, die via een dakgoot met hemelwater werd gevuld. Op de bewuste vergadering was Ko een van de tegenstanders van waterleiding. Hij was namelijk van beroep: schoonmaker van regenbakken. Toen de voorstanders van waterleiding begonnen te praten over het feit dat leidingwater veel schoner was dan ander water. Dat het dus hygiënischer was om het te drinken of om je er mee te wassen en dat er in ander water veel te veel bacillen voorkwamen, werd Ko heel kwaad. Hij riep luid: 't Zou wat! 17c hew in me leve honderde regenbakke skoonmaakt, maar nog nooit ien bakzil zien!" Even was het stil en toen kwam het antwoord van de tegenpartij"Je mot niet denke, dat ze zo groot benne as een sigarekissie, man!" GESLOOPT In januari 1997 is het laatste gedeelte van 'de Wijde Bliek' gesloopt. Daarbij kwam nog een gedeelte van de fundering van 'de Groote Villa' te voorschijn. Dit imposante gebouw werd voor de familie Previnaire in 1885 gebouwd. De Duitsers lieten het in 1943 afbreken. Jacob Vos Pzn. Als aanvulling op het tweede deel van Afval, zie vorige Clock, nog het volgende: Aanleg van een waterleiding. 11

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 11