STRANDING VAN HET NOORSE SCHIP SIRENES, deel 2 Uit de Badbode van Caïlantsoog 31-7-1954 1936. Wij leven nog in een rustige tijd. Wel zitten we in de crisisjaren, die aan de grote tweede wereldoorlog vooraf gingen. Wat ging alles toen nog gemoedelijk, vergeleken bij thans. Maar goed, we schrijven dan de eerste Zondag van September, dat betekent dat hier kermis wordt gehouden en die kermis werd in het jaar 1936 goed bezocht, meer dan nu. Het was echter niet al te mooi weer, winderig en de volgende dag, Maandag 7 September wakkerde de wind aan tot storm. Dat noopten de eigenaars van de kermisvermakelijkheden hun kramen en tenten te schoren en de man van de zweefmolen nam het dekzeil van de molen om erger te voorkomen. Het werd een trieste dag. De schuimvlokken kwamen door de storm aangejaagd tot over 'de Buurt' en bereikten het schoolhuis. Des avonds kwam Daan Pool met zijn cabaret-gezelschap in het toenmalige dorpskoffiehuis, dat geheel gevuld was met kermisgangers. Hevige buien gepaard gaande met onweer en ork aanachtige windstoten, leidden de aandacht van vele Callantsogers af, die meer het gebulder van de zee hoorden dan hetgeen zich op het toneel afspeelde. De ouderen onder de aanwezi gen zaten niet erg rustig en af en toe stapte er één overeind en ging eens een kijkje nemen aan de zeekant. Omstreeks 11 uur in de avond ging de mare dat er om de Zuid een licht te zien was en dit licht werd de verdere nacht terdege in de gaten gehouden. Weg was de rust en een nerveuze spanning kwam er voor in de plaats. De 'kant' was van dat moment geen moment meer onbe waakt. Maarten en Hendrik en al degenen die iets met het reddingswerk in die dagen te maken hadden, waren op hun post, want dat licht was niet meer of minder een schip, dat niet op de juiste plaats was in deze onstuimige zee. Fel werd de zee opgezweept en in de loop van de nacht van 7 op 8 September werd het steeds duidelijker dat dit schip nog een lelijke 'pijp' zou roken. Het sluitingsuur van de kermis naderde, hoewel dat al iets later werd dan bij de plaatselijke verordening was toegestaan. Velen keerden huiswaarts, maar niet allen. Onderhand was dat schip dichter naar de wal gekomen en zo om en bij 4 uur in de nacht lag het voor paal 16. Bij het krieken van de dag werden de contouren van het schip duidelijker zichtbaar. In regen en storm lag men achter een duin- tje rustig te wachten op de dingen die komen zouden. Het werd 7 uur in de morgen van Dinsdag 8 September. Nog steeds storm en om die tijd kwam het water weer op. Zwaar kreeg het bewuste schip het te verduren, totdat het laat- 1936 De Sirenes op het strand van Caïlantsoog. Een paar dagen na de stranding was de storm uitgeraasd en de zee weer spiegelglad. Men kon zo naar het schip toe wandelen. Dagelijks kwamen honderden nieuws gierigen het schip bekijken. foto Jo Rietvink-Oskam 68

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 8