KROEGENTOCHT DUINZICHT Jacob Vos Pzn. Hotel 'Duinzicht' is in 1913 gebouwd door mijn vader Piet Vos. Zijn eerste zelfgemaakte bouw ontwerp kon bij de gemeente geen genade vinden. Hij wilde onderaan een halfsteens muurtje en een houten opbouw. Het nieuwe ontwerp van een bouwkundige uit 't Zand werd wel uitge voerd. Er was een zaal in van 6 x 11 meter en een flink toneel met daaronder een berging. Vooraan links was een leuke winkel 'De kleine bazar' en achterin waren de keuken en de woon vertrekken. Op de bovenverdieping waren 10 slaapkamers en één W.C. voor alle gasten. Op 14 augustus 1914 was de officiële opening. Op 28 juni 1914 waren in Serajewo de Oosterijkse kroonprins Frans Ferdinand en zijn vrouw vermoord. Dat werd de aanleiding tot de eerste wereldoorlog die een maand later uitbrak. Nederland mobiliseerde ook zijn strijdkrachten. In Duinzicht werden militairen ingekwar tierd. Na het einde van de oorlog in 1918 kwamen er badgasten. Het vele werk dat die met zich mee brachten, werd mijn moeder te zwaar. In 1919 meldde zich een koper, dat was Mevr. van Teeckelenburg. Op 1 maart 1919 werd het hotel op haar naam overgeschreven. Zij had twee dochters en veel nieuwe ideeën. Er kwam meteen een pyrement in, een voorloper van de jukebox. Ook ging zij zich toeleggen op diners en par tijen. In 1926 verkocht zij de zaak aan mevr. Jansen, doch die bleef slechts twee jaar. De nieuwe eige naar werd, óók maar voor korte tijd, de fam. Beikes. In 1930 kocht Luikes Butter het hotel. Hij bleef er wonen tot 1938. Vanaf die tijd runden Jaap en Mien de Waal het bedrijf. Door deze mensen kreeg het café de naam van gemoedelijkheid, die bij vorige eigenaren vaak node gemist werd. Zij maakten ook de Nederlandse mobilisatie kort voor 't uitbreken van de Tweede Wereldoor log mee. Op 10 mei 1940 werd ons land door Duitse troepen bezet en kwamen ook in ons dorp soldaten. In augustus 1942 moest in 10 dagen tijd ons dorp geëvacueerd worden. De fam. de Waal ging wonen in 't nooddorp 'Hollywood'. Hun huisje heette 'Golfzang'. (Zie ook 'de Cloclc' van sep tember 1992, blz. 54) Achter 'Duinzicht' stond het huis van Dirk Kuiper. In april 1943 ontplofte de daarin opgesla gen munitie. Het hotel werd daardoor zo zwaar beschadigd dat het afgebroken moest worden. Dat deed mij pijn, want ik was erin geboren. 1920 Het interieur van Hotel Duinzicht. 62

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 2