KLEUTERSCHOOL Door krachtig stimuleren van de dames E. v. d. Haar, I. de Graaf, T. v. Scheyen, J. Boeder en de heren D. Leguit, P. Genet, J. Zwaan en J. ter Haak gelukt het in 1960 te komen tot het stichten van 'Het departement Callantsoog-Groote Keeten van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen'. Dit departement verzoekt in november 1961 aan het gemeentebestuur mede werking te verlenen voor het stichten van een éénklassige kleuterschool. Burgemeester W. L. Correljé stelt op 15 novem ber 1961 aan de raad voor dit verzoek af te wij zen. In de plaats daarvan stelt hij voor dat de gemeente zelf een openbare kleuterschool zal gaan stichten. De raad stemt daarmee in, maar dit besluit moet op 24 november 1961, dus 9 dagen later, ingetrokken worden. Een wettelijke regeling belet dit stichten, want er moeten voor het stichten van een openbare kleuterschool 30 kleuters aanwezig zijn. Burgemeester Correljé stelt nu voor het verzoek van het Nutsdepartement in te willigen, want voor het stichten van een Nutskleuterschool (dat is een bijzondere school) zijn maar 20 kleu ters vereist en die zijn er. Op 12-11-1964 wordt een éénklassige school voor kleuters naast de lagere school in de Schoolstraat geopend. Het postadres is Zeeweg 36. Hoofdleidster is Nel Roggeveen. In februari 1970 is het aantal kinderen zo groot dat er in de kleine zaal van het Dorpshuis een tweede leslokaal moet worden ingericht. In september 1973 komt de bouw van 'de nieuwe lagere school' klaar waarna 'de oude lagere school' wordt ontruimd. Ook komen de bijgebouwde noodlolcalen leeg. Daar trekt nu de kleu terklas uit het Dorpshuis in. In 1976 wordt er een bouwvergunning verleend om de school met twee lokalen uit te breiden. Ondertussen heeft de gemeenteraad o.l.v. burgemeester C. M. Mol besloten om ingaande 1-1- 1974 van de bestaande Nutskleuterschool een openbare kleuterschool te maken. Dat kan nu, want er zijn op 1-3-1973 59 kleuters op de school. Dus ruim voldoende. Het bestuur van 'Het departement Callantsoog en Groote Keeten van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen' is blij. Hun doel om te komen tot een permanente kleuterschool in Callantsoog is bereikt. De overname door de gemeente en het gelijktijdig beëindigen van de exploitatie door voor noemd Nutsdepartement van een bijzondere school geschiedt op 1-1-1974. De afwikkeling van een en ander duurt nog jaren. Pas op 31-8-1982 gaat de raad akkoord met een overdrachtsrege ling. Op 1-8-1985 wordt de kleuterschool, die 'de Garnaal' heet, administratief bij de lagere school gevoegd. De naam kleuterschool verdwijnt. Er wordt voortaan gesproken over de 'basisschool'. In augustus 1992 wordt het gebouw aan de Schoolstraat ontruimd. Meubilair en kleu ters verhuizen naar de Franlcendaelschool. De nieuwe wet op het basisonderwijs wil dat alle 4 jarige kleuters tot en met oudste basisschoolleerlingen in één gebouw les krijgen. Er wordt niet meer van klassen maar van groepen gesproken. Op een basis school zijn nu acht groepen. Wim Lastdrager 78

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 18