AFVALdeel 2 De uitwerpselen in de w.c. en het afvalwater uit de keuken waar ging dat vroeger heen? Achter de meeste huizen stond vroeger een houten gebouwtje van een meter in het vierkant. Dat was: de plee, de poepdoos, nummer honderd, 't schijthuis. Er bestonden vele namen voor. (Zo'n huisje is er onlangs weer geplaatst achter de expositie-boerderij van Callinger Erfgoed aan het Dorpsplein) Als zitplaats in het huisje diende een houten plank met een gat. Een emmer onder het gat was een simpele oplos sing. Die werd geleegd in het tuintje of op de composthoop. Problemen waren er nooit! Het afvalwater uit de keuken werd geloosd in een stapelput. Die kon lang dienstdoen want bleelcwater werd vroeger nog niet gebruikt. In 1925 kwam er waterleiding in Callantsoog. Toen kwamen er w.c.'s met waterspoeling en dat gaf problemen. Bijna iedereen moest meerdere stapelputten achter zijn huis graven. Met de komst van de vaste wastafels werd dat nog erger. In de bebouwde lcom van Callantsoog waren namelijk geen sloten om op te lozen. De septictank leelc een oplossing. Maar door het toenemende watergebruik, de bleekmiddelen en de zepen raakten de tanks onklaar en liepen over. Vooral allerlei wasmiddelen doodden de bacteriën in de tanken en putten en deden het proces van rotting ophouden. Al in 1955 lieten B. en W. van Callantsoog een raming maken voor een riolering in Callantsoog en Groote Keeten. De kosten voor ieder deel van de gemeente werden geschat op 440.000. Pas in 1970 is het werk gegund aan Seignette en Bosland voor 407.680. Daarbij kwam nog de vervalleiding en die kostte 237.440. In 1971 begon het graven en het leggen van leidingen. Dat gaf voor de bewoners veel overlast. Pas in 1975 werd er besloten ook Groote Keeten en de kampeerterreinen (o.a. 'Tempelhof en 'de Nollen') op het riool aan te sluiten. In 1976 kwamen de terreinen 'Trekkershonk', 'Klein Begin', 'Hazecamer' en 'de Klomp' aan de beurt. De riolering heeft er voor gezorgd dat er nagenoeg geen probleem met het afvalwater in de Callantsoger gemeen schap meer bestaat. Heel eenvoudig 'verloopt' nu alles. Jacob Vos Pzn. (1) 1970/1971 Aanleg riolering gezien van de Zeeweg in de richting van het Dorpsplein. (2) De rioolbuizen op het Dorpsplein liggen klaar. foto's Jacob Vos Pzn. In Callantsoog was er eerder elektra (1923) dan waterleiding (1925). 75

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 15