DE SIRENES STRANDDE 60 JAAR GELEDEN, deel 1 1936 Het is 60 jaar geleden dat vlak voor ons dorp de Noorse houtboot Sirenes strandde. De bemanning van de boot had de houtlast in Amsterdam gelost. Het schip kreeg na het verlaten van de haven van Ymuiden te maken met een onvoorziene storm. De ankers werden nog uitgezet. Helaas ver slechterde het weer zodanig dat de ankers het niet hielden. Zo werd de lege boot een speelbal op de golven van de kolkende zee. Op 8 september 1936 om 8 uur 's morgens strandde het schip na een barre tocht vlak voor ons dorp. Het voorschip schoof op dam 4 en zat al gauw muurvast. Voor de 18 bemanningsleden bestond nog geen gevaar. Toch werden ze uit voorzorg door de mannen van de NZHRM van boord gehaald. Dat gebeurde met het wippertoestel. De man die destijds de lijn in één keer over het schip schoot, was de bekende Callantsoger Adriaan Vader. Hij was daar erg trots op en heeft vele malen over de stunt aan iedereen, die iets over strandingen wilde horen, verteld. Zelfs de scheepshond werd op die manier van boord gehaald. Er was hier sinds 32 jaar geen schipbreuk meer geweest. Op de duinen stonden honderden mensen naar het schip te kijken en dat zou nog dagenlang duren. Een bijkomstigheid was, dat het kermis in het dorp was. De kramen en de zweefmolen had den de storm overleefd. De Noorse bemanning nam al spoedig enthousiast aan het lcermisge- beuren deel. De burgemeester stond toe om de kermis met een dag te verlengen. Het werd een feest als nooit te voren. Na een paar dagen werden al de eerste pogingen gedaan om het schip vlot te trekken. Uiteindelijk lukte dat met drie sleepboten van Wijsmüller. Dat was op 22 september bij springtij. Veertien dagen had de Sirenes tamelijk rustig op de dam en op het strand gelegen. Nu ging het schip weer varen. Met het schip was ook de grote trekpleister om naar Callants oog te komen, verdwenen. Weg waren de honderden bezoekers. Het leek alsof voor het dorp de winterslaap was begonnen. Jacob Vos Pzn. De Sirenes vlak voor Callantsoog op een dam. Dat ging als volgt. Met behulp van een kanonnetje werd een lijn over het schip geschoten. Eenmaal verbin ding werd een zwaarder touw naar het schip getrokken. Daarlangs gleden in een zogenaamde broek de bemanningsleden naar de wal. t De Noorse bemanning wordt door middel van het Wippertoestel aan land gebracht. foto's gebr. Niestadt en Jacob Vos 48

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 8