Mijn vrouw die niet goed was voorbereid, antwoordde: "Die heeft mijn man verkocht." Daar gin gen zij natuurlijk niet op in en zochten het hele huis door. Toen ilc in de avond thuis kwam en hoorde wat er was gebeurd en dat ze ook nog hadden gedreigd dat zij terug zouden komen, waren wij natuurlijk ook weer bang, dat ze dan ons opgespaarde voorraadje tarwe, bonen enz. zouden vinden en in beslag zouden nemen. Dus toen in het donker dat maar weer naar de buren gebracht, want stel je voor, dat was helemaal onmisbaar. Na verloop van tijd, toen we dachten dat ze wel niet meer zouden komen, hebben we dat maar weer teruggehaald. Maar daarmede was de radiohistorie nog niet uit, want toen ilc daarna eens bij mijn ouders in Koegras aan de Callantsogervaart kwam, hoorde ik van hen dat zij Duitse soldaten aan de deur hadden gehad en dat Vader bang was dat ze terug zouden komen. Nu waren ze nog weg gegaan, want Vader had gauw de deuren vastgemaakt en zij hadden zich verstopt. Maar die radio van mij moest weg, want zij hadden geen rustig ogenblik meer. Ilc kon ze gelukkig zover krijgen dat zij hun eigen toestel in een goede verpakking in de schuur in de grond begroeven. Mijn eigen toestel deed ik in een kist en zette het gewoon op mijn vrachtwa gen om het mee naar Alkmaar te nemen. Nou, dat ging ook weer leuk, want toen ik langs het Noord-Hollandslcanaal bij Sint Maartens- vlotbrug reed, stond er een heel stelletje soldaten op de weg en toen ik stil stond, dacht ik: "Daar zal je het hebben!" Maar wat gebeurde er? Ze vroegen of ik naar Alkmaar ging en dat was zo en of ze mee mochten rijden. Natuurlijk mocht dat, graag zelfs, dus stapten zij achter op de bak en vroegen beleefd of ze op die kist konden zitten. Nou dat mocht ook en zo kwam ik in Alkmaar aan waar zij bij het abat toir afstapten. Ze bedank ten heel vriendelijk en gaven mij nog een handvol sigaretten. Toen ik tegen mijn vrouw zei dat ik de radio weer mee naar huis had geno men, zei ze een beetje nij dig: "Man, hoe durfde je het aan." Maar toen ik vertelde dat er Duitse soldaten op hadden gezeten, dus dat de vlag de lading had gedekt, hadden wij toch weer de grootste lol. Bij de firma Leguit is het fotoboek 'Callantsoog en Groote Keeten vroeger' nog te lcoop./ 26,00 Wetenswaardigheden van Callantsoog' (er is ook een Duitse versie) is nog leverbaar, 5,00 De 2000 ansichtkaarten met de Callantsoger weidemolen zijn uitverkocht. en vroegen beleefd of ze op die kist konden zitten. Tekening J. van Stee. 57

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 17