UIT HET LEVEN VAN KLAAS RIETVINK, deel 4 Alleen met ruilen of met veel geld kon je op 't laatst nog wat krijgen buiten de distributie om. Heel veel mensen gebruikten daarvoor hun snoep- of tabaksbonnen. Vooral door boeren wer den daarvoor nog weieens wat aardappe len of afgeroomde melk gegeven. Er werd ook heel veel Belgische shag ger ookt en iedereen met een klein plekje grond teelde tabaksplanten die dan wer den gefermenteerd, want roken moest doorgaan. Ilc heb nog een tijdje mannen gereden, die dan op jaar het stationsplein in Allernaar 's mor gens bij elkaar kwamen. Voor ze in de auto stapten, kochten ze eerst nog wat van die eigen gemaakte sigaretten van zwarte handelaars. Ook natuurlijk eigenteelt en voor de prijs van twee kwartjes per stuk. Steeds bedacht de bezetter weer wat anders om de massa dom te houden. Het was natuurlijk allang verboden om naar de Engelse zender te luisteren, maar iedereen deed het natuurlijk met de radio heel zacht aan, want de verraders slopen langs de ramen om je 's avonds te betrappen. De moffen waren als de dood voor het geluid waarmee zo'n uitzending begon en eindigde. Dat geluid kan ik natuurlijk moeilijk beschrijven. Het was net of er op de deur werd geklopt: Bom,bom,bom,bom.bom. En dat op een dreigende toon. Dat irriteerde die lui ver schrikkelijk. Dan werd het nieuws aangekondigd met: "Hier is radio Oranje enz." Er was een Vlaams sprekende omroeper die er goed slag van had om aan het eind dan nog dreigend uit te roepen: "Maar zonder er op te boffen, we krijgen ze toch wel die moffen!" Daarna weer dat gebom dat de Duitsers de haren te bergen deed reizen. Geen wonder dat er weer een decreet kwam dat alle radio-ontvangers ingeleverd moesten wor den. Nu dat was ook weer een hele consternatie. De bangsten kwamen natuurlijk het eerst met hun apparaat bij het inleveringskantoor aandragen. Maar de meeste mensen wachten zolang mogelijk en probeerde er nog tussen uit te komen met een smoesje van dat zij hun toe stel allang hadden verkocht of zoiets. Daar kon je dan een formulier voor halen en daarop moest ingevuld worden aan wie en wanneer. Wij hadden vlak voor de oorlog een nieuw toestel gekocht. Wij gebruikten daarvoor nog altijd de oude F.N. die ik in Julianadorp had gekocht. Wij hadden dus helemaal geen zin om onze nieuwe radio in te leveren en ons oude toestelletje waar wij maar moeilijk afstand van kon den doen, stond bij mijn schoonvader Opa Oskam op de koezolder met nog een zootje andere rommel die wij in Alkmaar moeilijk konden bergen. Niets was gemakkelijker geweest dan om dat oude ding in te leveren. Maar laat ik dat ding nu net even van tevoren in Den Helder bij Kaptein in de veiling hebben gedaan. Dat was gebeurd op aanraden van Opa Oskam, die op een keer dat ik daar kwam, zei: "Waarom verkoop je dat oude ding niet?" Nou ja, alles was geld waard in die jaren, dus nam ik hem mee en liet hem verkopen. Na ontvangst van de centen had ik het veilingbrielje weggegooid en daar sta je dan. Ik ben in de auto gestapt en wist in Den Helder bij het verkooplokaal voor een paar vooroor logse sigaren en z.g. duplicaat briefje los te krijgen en gaf in Alkmaar op dat ons toestel ver kocht was. Ons mooie nieuwe toestel ging in een kist en dat bracht ik naar mijn oudelui aan de Callantsogervaart. Daar ging het op zolder. Na ongeveer een halfjaar stond er bij ons een stel mannen voor de deur en toen mijn vrouw op hun bellen opende, stapten ze meteen binnen en vroegen: "Wat heeft U met Uw radio gedaan?" Jannie Provily-Rietvinlc Tijdens de oorlog 1940-1945. MMOTMWOnsMtiMMMtuiMCMRMaaMMiawHKjgsïïMMMkMMaMM 13 FEBRUARI 1949 14 JANUARI 1950 voor mannen geboren in 1931 of vroeger Ook na 1945 bleef tabak nog een paar op de bon. Dat wil zeggen dat men behalve geld ook nog een bon moest geven. 56

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 16