OPA PIET VOS Jbz. VERTELT: DE ORGELSPEULERS Het begon zo: Het hoofd van de skool most er vroeger allerhande baantjes bai doen, want zain traktement as skoolmeister was niet zo hoog. Ien deer-van was meister Vis en toen die in 1910 wegging, kwame die baantjes ok vrai. Hai was ambtenaar van de Burgelijlce stand, selcretaris van de polder, bestuurslid van de reddingmaatslcappai en... voorzanger en orgelspeuler in de Callantsoger kerk. Met die leste twei baantjes zat het kerkbestuur goed met d'r hande in d'r heer. Dat baantje as voorzanger was gauw oplost, want Simon Kooger kon goed zinge. Maar hier was gien mens die ok 't orgel speule kon! Nou was main broer Adriaan diaken van de kerk en die vroeg of dat baantje van lf gulden in de week niks voor main was. Ik docht, dat is zittend werk en op zundagoggend. Ik zai dat ik 't wel doen wou. Maar orgelspeule had ik nag nooit dein dus most 'lc 't wél lere. Bai organist Koelemaier in Slcagen ging ik dus elke zundagoggend lesneme. 01c mocht ik op 't orgel van onze kerk oefene. Dat was al een week of wat an de gang, toen Simon Kooger hoorde wat ik van plan was. Of hai nou bang was dat hai zain baantje as voorzanger verlieze zou, weet ik niet. Maar wel, dat hai toen ok les ging neme voor orgelspeuler. Het kerkbestuur besloot, dat diegene die 't beste speule kon het baantje zou lcraige. As ik seivens an 't oefene was in de kerk stond Simon Kooger al bai de deur te wachte op zain beurt. Vanzelf ging ik den zo lang mogelijk deur met speulen. Maar as hai an't oefene was, deed hai presies 't zelfde! Deer raakte ik zat van en heb toen maar bedankt. Een week of wat later is Simon Kooger er ok mee stopt en zat de kerk weer zonder orgelspeulers. In de Skager krant (1907) stond 'n stikkie dat Saimen Groen 50 jaar organist weest was in de kerk van 't Waarland. Toen docht ik metien: "Dat had main ok overkomen kent." Maar 't liep puur aars. Piet Vos Jbz. tekende zichzelf zittend achter het orgel. Gerard de Wit, 67 jaar op zijn ochtendwan deling door Cailantsoog. Hij is de laatste bewoner van de boerderij 'Tante Jaantje' aan het Dorpsplein. De stich ting Callinger Erfgoed is hem veel dank ver schuldigd. Vooral door zijn welwillende hou ding kon de stichting de boerderij van hem en zijn zuster op 15 november 1993 tegen een schappelijke prijs kopen. Ondertussen is de stolp met zijn talrijke expo sities een aantrekkelijke bezienswaardigheid geworden. foto Wim Zeeman 55

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 15