AFVAL, deel 1 Wat had een mens voor 1920 nou voor afval! Papier ging in de kachel, groenteresten op de composthoop of naar de schillenophaler. Meer soorten waren er eigenlijk niet, plastic kwam pas veel later. Aan de Zeeweg, waar nu het huis met nummer 22 staat, was toen een kuil, die dienst deed als stortplaats. Oude kisten, een oud bed, een kinderwagen of een fiets kwamen daar terecht. Op gezette tijden ging de fik er in. Wat overbleef was het karkas van de fiets en de kinderwagen. Toen de Zeeweg een echte weg werd, kwam er ook nieuwbouw. Een andere stortplaats werd gezocht. De gevonden plek lag ongeveer waar nu Jewelweg en Previnaireweg elkaar ontmoe ten. Toen er omstreeks 1950 gedacht werd aan de bouw van zomerhuizen ten zuiden van de Zeeweg, nu Previnaireweg, moest ook die stortplaats worden gesloten. Er kwam vervolgens een grote voor in de plaats ten oosten van het Luttikduin-terrein. Voor de oorlog werd door twee personen Dirk Kater en Gerbrand Kruit sr. huis aan huis wat afval opgehaald. Dat was meestal keukenafval en werd aan het vee gevoerd. Ze hadden een handkar en de beloning voor hun werk was meer een fooi dan loon. Per 1 januari 1957 stelde de gemeente het verplicht om vuil nisemmers te gebruiken. Van die tijd afhaalde Wouter Roos samen met Teun Mooij Tz. elke week vuilnis op. Ze beschik ten over een grote open vrachtwagen en die werd leeg gestort achter op 't Luttilcduin. Nou gaven de rechte emmers problemen met leegstorten, daarom moesten die een paar jaar later worden vervangen door schuine emmers. Dat kostte de burgers weer geld en dus verliep dat omruilen niet zonder problemen. De ophalers lieten de rechte emmers aan de weg staan en namen alleen de schuine mee. 1972 Volgde de plicht om uitsluitend plastic zakken te gaan gebruiken, geleverd door de gemeente - met opdruk -. Er ont stonden problemen toen badgasten zakken van huis gingen gebruiken, zonder merk en die waren ook goedkoper. Wout Roos liet die staan, want dat had hij goed in de gaten! Dus werd enige jaren later het verplichte gebruik van de met 'Callantsoog' gemerkte zakken afgeschaft en kon men elk soort zak aan de weg zetten. De laatste fase van het ophalen van vuil beleven we nu: Bijna iedereen is nu tevreden. Er is echter in de jaren daarvoor wat afgelcankerd! Jacob Vos Pzn. Op 18 april 1990 werden er contai ners in gebruik genomen. Die dien den voor: (a) drie soorten glas, voor plastic en voor batterijen (b) gewoon afval (grote grijze) (c) keukenafval (grote groene). Een schuine emmer. 50

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 10