MOORD IN KOEGRAS Hoewel de aan het eind van de 12de eeuw ontstane getijdegeul 'het Heersdiep' tussen Callantsoog en Huisduinen, reeds in het begin van de 16de eeuw een onbedui dend strandzwin was geworden, kwam de verlanding en begroeiing van het Buitenveld (Koegras) eigen lijk pas goed op gang na de aanleg van 'de Zanddijlc'in de jaren 1610- 1611. (De dijk tussen Callantsoog en Huisduinen, zie kaartje). En hoewel ook voor de aanleg van deze dijk telkens weer reizigers zich aan de tocht over de brede strandvlakten tussen de voormali ge waddeneilanden Callantsoog en Huisduinen gewaagd hebben, werd de reis door de dijkaanleg wel ver gemakkelijkt. Tussen dijkvoet en 'Saddiclc', de uitgedolven sleuf bin nendijks, was ruimte voor een soort lcarrepad, waarlangs de reizi ger zich veilig voor onverhoeds opkomend vloedwater kon bege ven. Veilig voor het water, dat wel. Maar de streek was eenzaam en verlaten. En dat kon betekenen dat de reiziger overvallen werd zon der dat iemand daar verder iets van merkte. Zo vertelt de 17de eeuwse kroniekschrijver Dirk Burger van Schoorel (1650-1717), in zijn later zo beroemd geworden 'Cronyk van de stad Medemblik' (1708) het volgende verhaal: 1616. In de zomer is eenen Jan Gerritsz. van de Myldijk, met eenig geld na Texel gegaan, van meening zijn de om een deel lammeren te koopen, en in passant aan de Oudesluis in de herberg komende, om eens te ververschen, vind aldaar een persoon van Thiel in 't gelag, die zoo hij zeide meede daar heen wilde. Hierop maken zy makkerschap en gingen met malkander heen, maar pas over het Koegras komende, op het vlak ke zand, heeft de makker van Jan Gerritz zijn moordgeweer uitgehaalt en heeft Jan Gerritsz zijn hielzenu- wen aan stukken gehouwen, en alzoo deerlijk met verscheiden wonden vermoort. Dat het verhaal waar is, hoeft niet betwijfeld te worden. Want hoewel 'meester Dirk' blijkens zijn grafzerk op het kerkhof van Callantsoog in 1717 gestorven is en we uit notariële akten weten dat hij in 1650 geboren moet zijn, heeft hij het verhaal wel 'uit de eerste hand gehoord'. Omdat hij een groot chirurgijn (plattelandsheelmeester) was 'aan de Groote Sluys in 't ouwe Zijp' (Oudesluis) reisde hij vele malen door de streek rond het dorp Oudesluis. Hij bezocht de zieken en hoorde allerlei verhalen. Zo ook het verhaal over de moord in Koegras die voor zijn geboor te had plaats gevonden. Bovendien verantwoordt Dirk Abbestee, rentmeester en secretaris van Callantsoog en opzie ner van 's Lands Werken te Huisduinen en Den Helder, in 1658/59 drie pond (gulden) voor het huren van paard en wagen om naar de Oude Sluis te gaan om daar een onderzoek naar de moord in te stellen, 'gepleegd omtrent het Koegras aan eenen Jan Gerritsz'. (Heerlijkheidsarchief Callantsoog, no.13) Wat de aanleiding tot dit (hernieuwde? 42 jaar later?!) onderzoek was, is niet beleend. J.T. Bremer De gedenksteen op het graf van mr.Dirk Burger van Schoorl op de begraafplaats bij de kerk van Callantsoog. Opvallend is dat deze steen zuid-noord staat, terwijl de andere stenen oost-west staan. 34

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 14