(Applaus en fanfares) De burgemeester antwoordde hierop als volgt: Voor het Comité tot bijeenbrengen van gelden voor een uurwerk in den gemeentetoren is thans de dag aangebroken dat het uurwerk in den toren is geplaatst en aan het gemeentebestuur kan worden overge dragen. Vele zijn de werkzaamheden geweest door de commissie verricht, vele opofferingen hebben allen zich getroost, maar ook prettig was 't te ondervinden, dat de inwoners van Callantsoog daarbij, ieder naar zijn krachten, hebben willen medewerken tot het bereiken van ons doel. Het lijkt mij hier de plaats en ook het oogenblik om even de geschiedenis van onze werkzaamheden na te gaan. Ruim 2 jaar terug werden in overleg met Burgemeester Koster en den heer P. Vos door mij eenige personen aangezocht om zitting te nemen in een commissie, om gelden bijeen te brengen voor een torenuurwerk. Deze commissie kwam tot stand en in den zomer van 1926 werd de eerste stoot in de goede richting gege ven. Door de dames Regensburg, pensiongasten, werd voor dit doel een lijst aangeboden, waarop pl.m. f 100 werd geteekend. 't Begin was er alzoo en de reeds vroeger gevormde commissie, aangevuld met onzen bur gemeester, Mr. D. Breebaart, besloot nu de zaak met kracht aan te pakken. Ze meende haar doel 't best te kunnen bereiken door 't organiseeren van een fancy-fair en 't houden van een verloting. Daar de zomer hiervoor de beste tijd scheen, werd besloten deze plannen in dien tijd uit te voeren. De in Juli gehouden fancy-fair slaagde boven verwachting. De steun bij ons streven van alle zijden onder vonden, maakt 't werken voor deze zaak tot een genoegen, en mede dank zij 't mooie weer konden wij in Augustus 1927 zeggen: het geld is er, de klok komt er. Wel hadden we voorloopig nog een afwachtende houding aan te nemen, in verband met een proces-ver baal ons aangedaan, daar wij bij onze verloting den menschen een te groote waarde aan prijzen voor hun geld wilden geven. Toen ook deze zaak, op voor ons buitengewoon bevredigende wijze, was afgewikkeld, kon tot aankoop van een uurwerk worden overgegaan. Onze commissie hoopt dat haar keuze een goede geweest mag zijn. Dank ook aan den leverancier van ons uurwerk, den heer Sardeman uit Amsterdam, voor de keurige uit voering en aflevering van het door ons bestelde. Burgemeester Breebaart. Het zij mij thans vergund het torenuurwerk namens onze commissie aan U, als hoofd der gemeente Callantsoog, over te dragen. Uw aanwezigheid en de aanwezigheid van de leden van den Raad steunt tot dankbaarheid, omdat wij daaruit mogen besluiten, dat ons streven ook door U wordt beschouwd als te zijn een gemeentebelang. Moge het U gegeven zijn de medewerking der burgerij steeds zoo te mogen ondervinden als onze commis sie die ondervonden heeft. Burgemeester, ik verzoek U, zoo aanstonds het uurwerk in beweging te stellen en hierdoor tot een feit te maken: de klok in den toren van Callantsoog wijst weer den tijd! Mijnheer de Voorzitter, heeren commissieleden, dames en heeren: Het is mij een aangename plicht bij deze gelegenheid een enkel woord te mogen spreken. Met te meer genoegen doe ik dat, omdat het nu het oogen blik is dat de kroon gezet wordt op het werk van de commissie, die zich tot taak gesteld had de restauratie van kerk en toren en het verkrijgen van een nieuw torenuurwerk. Mijn gedachten gaan hierbij terug naar mijn voorganger, burgemeester Koster, die den eersten stoot tot deze beweging heeft gegeven en daarom spijt het mij dubbel, dat hij hedenavond niet aanwezig kon zijn, om deze hulde persoonlijk in ontvangst te nemen en getuige heeft kunnen zijn, dat zijn streven succes gehad heeft. En een uurwerk moest er komen, want: een toren zonder uurwerk is gelijk een mens zonder hart. 9

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 9