ONZE BEGRAAFPLAATS Wanneer begon de werkgroep begraafplaats precies met bezigheden op het Callantsoogse kerkhof? (Op 1 december 1994 is men voor de eerste keer bijeengekomen. Redactie) Er gingen schermutselingen aan vooraf met het gemeentebestuur Zijpe over al te rigoureus ruimen van graven. Dat is de aanleiding geweest om met een kleine groep Callantsogers wat te inventariseren op onze begraafplaats en waar nodig wat graven op te knappen. Sommigen van ons doen dat met overgave. Onder mos en algengroei komen vaak fraaie grafmonumen ten tevoorschijn. Anderen van ons groepje haakten af, omdat zij het inventariseren hoofddoel vonden en het schoonmaken liever overlieten aan degenen die voor de graven verantwoordelijk zijn. Voor mij is het bezig zijn op ons kerkhofje een heel bijzondere ervaring. Ik kom daar zoveel namen tegen van bekende Callantsogers, die jarenlang het wel en wee van het dorpsleven bepaalden. Bij vrijwel al die namen is een verhaal te vertellen. Niet alleen van hen die rusten onder een indrukwekkende zerk. Vaak ook van de kleine luiden met hun simpele steen, waar op door weer en wind de namen vervaagd zijn. Ik zou zo graag al die mensen van vroeger, die de fundamenten legden voor het welvarende Callantsoog van nu, dat kleine stukje grond voor de eeuwigheid gunnen. Zou het niet mogelijk zijn het oude deel van de bepraafplaats in zijn totaliteit tot monu ment te verklaren? Het moet toch te doen zijn de begraafplaats uit te breiden of eventueel een nieuwe doden akker te realiseren. Op een van de mooie najaarsdagen hoorde ik bij mijn kerkhofbezoek de machines razen bij de verbreding van de Zeeweg. En op de terugrit naar huis zag ik de bedrijvigheid van de nieuw bouw aan de Abbestederweg. Ik kreeg even het onbehagelijke gevoel: zoveel grond, zoveel geld voor de nieuwe Callantsogers. Vaak nieuwkomers met namen die wij ouderen niet kennen. Waarom dan niet de kleine plekjes ontzien, waar de Callantsogers van weleer hun laatste rustplaats vonden? Callantsoog, december 1995, Annie Smit-de Vries. Het kerkhof rond de kerk in Callantsoog. Een museum? foto Carla Rens. 19

De Clock van Callens-Ooghe | 1996 | | pagina 19