Van onder stof 1927 Uit het dagblad 't Volk, uitgave de Arbeiderspers, Amsterdam. Huwelijkstrouw in beeld. 55 jaar in den echt verbonden Morgen, den 8sten November, gedenkt het echtpaar Klaas Hollander en Rensje Hollander-Keijzer te Callantsoog het heuge lijk feit, dat ze voor 55 jaar terug in den echt werden verbonden. Vijf en vijftig jaar lang lief en leed met elkaar gedeeld. In dit oude dorp aan den voet van het Hollandsche duin landschap, waar dikwijls het breede strand onder de blakende zomerzon kon ligen te schitteren, doch waar ook vaak de woedende elementen, losgebroken, over de duintoppen gierden, en hooge golven de kust beukten. Vooral in oogenblikken als deze laatste, klop ten de harten in de kleine woning van Hollander sneller, want vader maakte deel uit van de bemanning van de reddingsboot en in de 36 jaar dat hij deze menschlievende taak verricht heeft, is hij er menigmaal op uit geweest. 120 Menschen heeft hij het leven gered in deze 36 jaar en met voorbijzien van alle gevaar, die het eigen leven bedreigde. Zóó zijn deze dapperen! Vragen alléén naar de menschenlevens die op het stukgeslagen wrak aan de woedende golven zijn overgele- verd. Nooit groot genoeg kan onze hulde voor deze mannen zijn. Ook Hollander heeft menigmaal zijn leven bedreigd gezien. Onder meer in 1881, toen de boot was uitgevaren in den vliegenden storm, toen een driemast schoener, het Duitsche schip "Hospita", geladen met katoen op het strand was geloopen. Eerst na groote moeite kon de equipage behouden aan wal gebracht worden. Het volgend jaar, in 1882, zou het echter minder gelukkig afgeloopen. Ook toen was het tijdens ontzettend stormweer, dat de red dingboot uit moest om de opvarenden van den in nood verkeerenden schoener "Straat Mora" te redden. Helaas sloeg hierbij de red dingsboot om en vier Callantsoogers vonden den dood in de golven. Hollander behoorde tot de overlevenden. Dit zijn slechts een tweetal gebeurtenissen uit het leven van dezen dapperen redder. Naast deze twee zou hij er nog talloos vele in zijn herinnering kunnen oproepen. Thans leeft hij gelukkig met zijn vrouw in een klein huisje vlak bij de duinen en de zee en geniet daar een welverdiende rust. Veel wandelt hij nog langs het strand, want Hollanders voelt zich één met de zee, die tegelijk zijn vriend en zijn vijand was. Zijn plaats in de reddingboot heeft hij afge staan aan zijn zoon, die er schipper op is. Het huisje waarvoor Klaas Hollander en zijn vrouw in ±1927 (Wie weet het juiste jaartal?) poseerden, stond aan de Achterweg no. 4. Hoewel enigszins verbouwd is het er nu nog steeds. Het doet tegenwoordig 1995) dienst als zomerwoning voor de familie Klöters uit Hoorn. Hollander en zijn vrouw vóór hun huisje bij de duinen. 73

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 9