MIJN LAGERE SCHOOL Het was in 1902 dat ik zes jaar werd en voor het eerst naar Callantsoog naar school ging. Lopend vanuit de Voorweg met m'n zusters en andere kinderen uit de Keeten. We liepen langs de Karne- mellcplaats, dan naar hoeve Afrika en via de Duinweg, toen nog onverhard, naar Callantsoog. Het was een 'twee mansschool'. Een mees ter en een juffrouw gaven les. Er waren drie lokalen, waarvan er twee in gebruik waren. De juffrouw die de eerste drie klas sen had, was juffrouw Meijer. Meester Vis verzorgde de klassen 4, 5 en 6. Juffrouw Meijer was eerst 'overhuis' bij meester Vis. Later trouwde zij met Jan Brouwer, de 'lap- piespoep', een oude vrijgezel, die z'n manufacturenzaakje tegenover de school had. Met een 'poepenzak' op z'n rug bezocht hij lopend de mensen in en rond het dorp. Als hij ver der weg moest, nam hij de fiets. Hij is nog raar aan z'n end gekomen. Laat in de middag, het begon al donker te worden, wilde hij nog de boerderij van Dekker (nu Paarlberg) bezoeken. De volgende dag vonden ze hem. Hij had geprobeerd over een hek te klimmen, maar was vast komen te zitten en met z'n hoofd omlaag in het water gevallen en zo verdronken. (Zie ook 'de Cloclc' no. 4, jaargang 9) Terug naar school. Juffrouw Meijer was een uitstekende juf en leerde de meisjes goed handwerken, zoals breien, haken en verstellen. Het leren lezen ging nog zonder leesplankje. In de vierde klas kwam ik bij meester Vis, een oude man met een baard, die zwaar rookte. Hij had daarvoor een lange witte pijp. Wat ik me ook nog herinner, was die kist in de klas met platen, die we zo prachtig vonden. Achter de sloot was een vijver, waar de kinderen 's winters op schaatsten. Meester Vis ging met pensioen en verhuisde naar De Kleine Sluis (Anna Paulownapolder) en werd opgevolgd door meester Langhorst uit Den Helder. Een prima meester met een grove zware stem en wild in zijn gebaren. Na de 6de klas moest je nog naar de 'herhalingsschool', dat was twee middagen in de week. Op woensdag en zaterdag. Daar herinner ik me nog van: Jan Hoep, Aagie Weij, Maartje Prins, Grietje Borst, Dieuwertje Hoek en Pietertje Vos. Uit school terug naar huis probeerden we mee te rijden met het werkspoor, we mochten dan soms bij de machinist op de locomotief staan. Dat was prachtig! We stapten dan niet af bij hoeve Afrika, maar reden mee tot de spoorloods in De Groote Keeten. Vandaar gingen we weer lopend naar huis in de Voorweg. Guurtje Zeeman-Kruisveld (geb.1896) Huize 'Buitenveld'Julianadorp. De vaste vakken waren lezen, schrijven, rekenen en voor de meisjes handwerken 2 x in de week). Als de meisjes van school gingen, hadden ze één paar lange kousen en een borstrok gebreid. Een mooie gratis aanvulling van de kledij. 1900 De Schoolstraat is nog een zandpad met daarnaast een slootje. In het midden staat de school. In het gebouwtje aan de linkerkant zijn de kapstokken, w.c.'s en klompenhokjes. 68

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 4