HET HUISJE (toilet, w.c.) Op de foto een kijkje in de van steen gebouwde w.c. van de fami lie van Diepen. Deze staat buiten op het erf boven op de gierkelder (gierlcelder, een ruimte voor de opslag van vloeibare mest van vee). Die kelders werden zo rond de eeuwwisseling aangelegd. Voor de gierkelders er waren, stonden 'de huisjes' boven de sloot en waren van hout. Gezegde: "Op het huisje gaan.". De architectuur van deze gebouw tjes was meestal eenvoudig, maar in het boek 'De landelijke bouw kunst' van L. Brandts-Buys lezen we dat er wel degelijk versieringen werden aangebracht. Het houten hokje liep naar achte ren smaller toe en kreeg soms een miniatuur-frontje met siervazen links en rechts op een verhoogd middenstuk! Achter de boerderij 'Tante Jaantje' Dorpsplein 33, nu eigendom van de stichting Callinger Erfgoed staat ook nog een gemetseld toi letgebouwtje. Ook dit 'huisje' staat op een gierkelder. Het geheel moet nog gerestau reerd worden. In de dorpen Callantsoog en Groote Keeten stonden 'de huisjes' door het ontbreken van sloten achter de gebou wen. Aanvankelijk werden 'grote en kleine boodschap pen' in een emmer opgevangen. Als die vol was, werd de inhoud over de tuin verspreid. Mest! Ook werden de faecaliën wel in stapelputten* of beerput ten* opgevangen. Later werden die vervangen door septic- tanks*. In de jaren rond 1975 werd er riolering in Callantsoog aangelegd. Maar in de buitengebieden is nog niet ieder pand op het afvoersysteem aangesloten. Nel Raap-Zwart Stapelput. Een put waarvan de wand bestaat uit los op elkaar gestapelde stenen. Beerput. Verzamelplaats van beer (mensendrek). Septictank. Een in vakken verdeelde betonnen of gemetselde put, waarin door rotting uitwerpselen verteren. 47

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 3