CALLINGER ERFGOED Op woensdag 5 juli om 3 uur 's middags werd voor het eerst in het seizoen 1995 de boerderij voor publiek geopend. De eerste bezoeker was burgemeester Gutker. Hij nam ruim de tijd om het geëxposeerde in ogenschouw te nemen en de aanwezige bestuursleden 'tips' te geven. Tevreden konden alle medewerkers om zich heen zien. Het was dan toch nog gelukt om op tijd de boerderij expositie-klaar te maken. Gezien het vele werk dat de laatste maanden nog moest gebeuren, had menig 'werker' zich ongerust gemaakt of het opengaan op tijd zou kun nen geschieden. Maar zie, door de laatste weken dagelijks 'te klussen', kon er een verantwoor de verzameling van diverse zaken ten toon gesteld worden. Op de dars hadden we een verzameling van boerengereedschap aan de wand hangen, waarvan we het meeste gekregen hadden. Toch missen we nog voorwerpen die vroeger op zo'n boerde rij thuis hoorden. We denken bijvoorbeeld aan het tuig voor het werken met het paard. Het vierkant hadden we ruim gehouden om eventueel groepen te kunnen ontvangen en toe te spreken. Twee wanden waren vol gehangen met 'Wat de zee geeft' en één wand(je) was toege wijd aan de werkers op de dammen. Het achterom was tijdens de opening nog niet expositie-klaar. Enkele niet te stuiten vrijwilli gers hebben echter ook daar gedurende de zomermaanden flink aangepakt: muren geïsoleerd en betimmerd, raamdorpel vernieuwd, wanden geschilderd. De koestal was getransformeerd tot een zomerstal met op de stal diverse artikelen, die meest onder beheer van de boerin vielen (o.a. wassen, karnen, kaasmaken). In de slaapkamer iets over de ontwiklcelings-geschiedenis van het noordelijk kustgebied en een serie oude foto's en ansichten van Callantsoog en Groote Keeten. Op de zolder was een expositie over de lepelaar en het natuurgebied 'het Zwanenwater'. Boven het woongedeelte lag een maquette van het dorp Callantsoog met duinen en strand zoals het was in 1970. Als balustrade was een stuk van een scheepswrak uit de 17de eeuw opgesteld. Voor het eerst deden vooral op de drukke woensdagavond de speciaal opgeleide 'gidsen' dienst. Zij konden onze bezoekers iets vertellen over de boerderij en alle voorwerpen. Wellicht was u één van de 600 bezoekers, die we in juli en augustus konden begroeten. Een harde kern van vrijwilligers bleef gedurende de zomermaanden op de zaterdagochtenden doorgaan met klussen, zodat allerlei karweitjes nog gedaan konden worden. De komende maanden gaan we gewoon door met de noodzakelijke dingen te doen om zodoende ons einddoel te bereiken: een fraai museumboerderijtje in Callantsoog. Iedere zater dagmorgen om 9 uur zijn we er. Helpers wel kom. Om 10 uur is er kof fie! Gang van zaken in en om de boerderij 'Tante Jaantje' Guus Zeeman Annie en Piet Vries hadden veel succes met hun zomerstal. 59

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 15