VAN ONDER HET STOF Via de dames Mulbregt en ten Boekei, beide wonende aan de Kruisweg in Callantsoog kwa men we in het bezit van een reclamefolder van de timmerfabriek 'Westfriesland'. Deze fabriek was eigendom van de heer M.C. Tuinman en stond in Schagen. Waarschijnlijk is de folder uit gegeven in 1930. We merken hierbij nog het volgende op: Alle vijf op de folder staande huisjes zijn voor 1940 in Callantsoog geplaatst. Op de Zeeweg stond 'Wildzang' en de overige vier stonden langs een schelpenpad dat nu Op 't Landtweg heet. In 1942 moest Callantsoog geëvacueerd worden. Voor de uit hun huizen verdreven bevolking werd een nooddorp gebouwd op een stuk land langs de Oosterweg. Dat nooddorp bestond uit zomerwoningen die uit Callantsoog gehaald werden. Ook de huisjes die door Tuinman gebouwd waren, werden afgebroken en in het nooddorp weer opgebouwd. Dat dorp kreeg de naam Hollywood.* Aldaar woonde in 'Amofilo' Maarten Mooij Tz. en zijn vrouw, in 'Duinoord' de familie Vermaas, in 'Wildzang' Piet ten Boelcel en zijn vrouw, in 'Zeelust' Jan Cornelis Vos en zijn 'Vrouwtje'. In 'Sur Maro' was het postkantoor gevestigd. Dat werd beheerd door Cornelis Worp en zijn vrouw. Na de oorlog in 1947 zijn vier huisjes van Tuinman teruggeplaatst. Waar 'Zeelust' gebleven is weten we niet. 'Wildzang' kwam weer aan de Zeeweg te staan. Dat heeft lang zijn oude vorm gehouden. Het is een paar jaar geleden helemaal verbouwd. 'Amofilo' werd eveneens weer op de Op 't Landtweg geplaatst. Het is echter later gesloopt en er is een nieuw zomerhuis voor in de plaats gekomen. Het heet nu 'Zonnedauw'. 'Sur Maro' kwam ook weer op de Op 't Landweg. Het is helemaal in het steen gezet, maar heeft nog wel zijn oude vorm behouden. Nog steeds is het eigendom van de familie Tuinman. 'Duinoord' dat ook teruggezet is op de Op 't Landtweg is vrijwel nog in de oude staat. Het behoort aan de familie Boontjes. Hollywood Links staan de huisjes die als school gebruikt worden, n.l.de 'Distel' (klas 5 t/m 8) en de 'Tandem' (klas 1 t/m 4). Daar schuin achter 'Pandion'. Aan de voorkant zien we nog de huisjes 'Dolcefar Niente' (bewoner onderwijzer Prins), Stan-Ed (Maarten Mooij Jbz. -de Schipper-) en 'Golfzang' (Jacob de Waal) Uit de Clock van september 1992. 12 augustus 1942 kwam het bericht dat heel Callantsoog ontruimd moest worden. Grote schrik. Waar moest men heen? De Duitsers maakten de paniek nog groter door eraan toe te voegen dat de ontruiming binnen 10 dagen moest geschieden. Verschillende inwoners ver huisden naar dorpen in de omtrek. Andere trokken bij familie elders in. We weten niet wie erop de gedachte kwam, maar ineens was het plan er. - Alle houten zomer huizen afbreken en weer opbouwen op een 'veilige' afstand van de kust.- De Duitsers keurden het plan goed. De chaos werd daarna nog groter. Van heinde en verre werden mensen gehaald om de 32 huisjes uit elkaar te nemen en op wagens te laden. Het gelukte. Zo ontstond er aan de Oosterweg een dorp, dat bij wijze van grap 'Hollywood' werd genoemd. Zie 'de Clock' van september 1992. Bij Jacob Vos zijn nog tekeningen van het nooddorp te koop. (f5,00). 56

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 12