WIEPEN Een wiep is een ineengevlochten bos wilgetalcken. Omtrek 30 cm, lengte 10 m. Zo'n bos werd met knijpbanden samengebonden. Tussen twee knijpbanden kwamen nog twee of drie wiepbanden. Zowel knijp- als wiepbanden waren wilgetalcken. Vroeger werd dit hele karwei met de hand gedaan. Vijf of zes man stonden er dan aan een zogenaamde wiepstelling. Die bestond uit in de grond geslagen staken. Deze staken waren twee aan twee door een tak verbonden. (Zie tekening) De zo ontstane jukken werden op 50 cm uit elkaar geplaatst. De mannen aan de wiepstelling mochten geen touw of ijzerdraad gebruiken. De wiepen wer den bij het maken of herstellen van dammen gebruikt. Ook tegenwoordig worden er nog wiepen gemaakt. Ze zijn name lijk tot op heden een onvervangbaar produlct bij het maken van de dammen. Alleen het samenbinden van de bossen takken geschiedt nu machinaal. Een machine slingert om de bos een draad van kunststof. Zo'n wiepstelling kan men nog zien staan in 'het Kerkhof bij de Groote Keeten. Die plek ligt links van de weg waarlangs men naar strand loopt. Daar staan ook loodsen en er ligt veel materiaal opgeslagen dat bestemd is voor de lcustbescherming. In de boerderij 'Tante Jaantje' aan het Dorpsplein staan bij de ten toonstelling 'Hoe maakt men een dam?' delen van echte wiepen. Kees Vriesman zorgde voor de gegevens, de tekeningen en de foto's. Wiepemakers 1995. Bé Zuidema (links) en Rinus de Jong aan het werk. Fig. 51 Wiepstelling Fig. 53 Knijpbandlus Fig. 54 Wiepband ww.1s&y/wjmnyM f 55

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 11