1994 EEN VERTROUWD BEELD VERDWEEN Het huis van de fam. de Jong, Dorpsweg 29 in Callantsoog is weg. Een sinds jaren onveran derd beeld is onder de slopershamer gevallen. Het huis is in 1929 voor rekening van Pluister gebouwd. Hij beschouwde het als een goede geldbelegging. De familie Kakebeeke kwam in 1928 naar Callantsoog. Ze gingen wonen in de toen leeg staande woning aan het Dorpsplein 36. Het gezin bestond uit vijf personen, waaronder twee zonen Jan en Louwie en een dochter Truus. Kakebeeke had in Ierselce gewoond en was daar oesterkweker. Toen het huis aan de Dorpsweg 29 klaar was, werd dat door hem gehuurd en vanaf 1929 woonden de Kakebeekes daar. Zij werden financieel geholpen door hun familie om een pluimvee-bedrijf te starten. Er werden drie grote houten hokken gebouwd en later nog drie fokhoklcen. Er werden zelfs door middel van broedmachines kuikens uitgebroed, die dan in de kleine hokken verder gefokt werden. In 1939 is Kakebeeke overleden. De kinderen waren toen de deur al uit. Het lcippenbedrijf in zijn geheel voortzetten was onmogelijk. Op ldeinere schaal werd dit gedaan door de familie de Jong. Deze huurden namelijk het huis. Eerst woonden er Piet en Dirk met hun zuster Trijntje, die al heel jong weduwe was geworden. Piet trouwde in november 1939, bleef in het huis en Dirk ging toch liever timmeren en vertrok. Trijntje ging terug naar haar ouderlijk huis, de boerderij 'Oranje Vrijstaat' aan de Voorweg. In het aangebouwde gedeelte bleef mevr. Kakebeeke wonen. Het hoenderpark dat was begonnen door de fam. Kakebeeke, werd door het jonge paar voort gezet, zeven schuren met kippen, veel werk voor de vrouw des huizes, want Piet ging voor Rijkswaterstaat werken, wat hij 40 jaar heeft volgehouden. In het jaar voor 1940 werd het grootste hok ingericht als kantine voor de Hollandse militai ren. Na juni 1940 werden de beste kippenhokken bewoond door evacués uit Den Helder. Tot in 1942 het hele dorp moest evacueren en zo ook de fam. de Jong naar Hollywood verhuisde. Mevr. Kakebeeke vertrok naar Zeeland. Na de oorlog (1945) keerde de fam. de Jong weer in het huis terug. Deze kocht het in 1953. Een gedeelte van de grond werd gekocht door Grietje Kater. Vader en moeder de Jong woon den daar aan de Dorpsweg vele jaren. Eerst met hun vijf doch ters en later met z'n tweeën, tot dat in 1993 Piet de Jong over leed. Zijn vrouw verliet in het voorjaar van 1994 het huis na er 55 jaar gewoond te hebben. Zij betrok een bejaardenhuisje op 'Goeree'. foto Wim Zeeman Op de plaats van het in mei 1994 gesloopte huis van de fam. de Jong is in januari 1995 een woning met kantoor voor de heer W. James, de eigenaar van het eveneens nieuw gebouwde appartementencomplex 'Seinpost', gereed gekomen. foto Jannie Provïly Het laatste kippenhok.... 33

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 9