Klaas van Marken volgde zijn oom op 13-7-1831 op. Hij was toen 22 jaar. Deze van Marken was opgeleid op de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Hij had 'nieu we ideeën' over het lesgeven. Daarom verzocht hij het gemeentebestuur een 'letterkas met toebehoren' aan te schaffen. Het gemeentebestuur wilde wel medewerken, maar had er het geld, 36,00 niet voor! In april 1849 werd van Marken tot gemeente-ontvanger benoemd. Hij is driemaal getrouwd geweest en had zover wij weten vijf kinderen. Op 1-7-1870 werd hem eervol ontslag verleend 'uit hoofde zijner voortdurende ongesteld heid'. Op 19-4-1872 overleed hij. Zijn laatste vrouw dreef daarna nog een winkeltje in het perceel dat nu Schoolstraat 4 genummerd is. Houten schooltassen Klaas van Marken die van 1831 tot 1870 school meester in Caïlantsoog was, wilde het onderwijs 'vernieuwen'. Hij vroeg aan het ge meentebestuur f36,00 Helaas was dat bedrag niet in kas. Meester van Marken gaf les in een gebouw dat westelijk stond van de tegenwoordige Rabobank. Dorpsplein 3. Zie het kaartje op de vol gende bladzijde, plaats no. 45. In een dorpsschool, omstreeks 1850. Heel vroeger waren er nog geen mooie schoolbanken of tafeltjes en stoeltjes. Als er geld was, werden er eenvoudige houten banken getim merd of zaten de kinderen op krukjes aan lange tafels. Er was dus geen opbergvak. Daarom gebruikten de kinderen toen houten schooltassen. Deze kistjes hingen op school aan de muur of aan het katheder. (Zie plaatje hierboven) Ze werden meestal niet iedere dag mee naar huis genomen. In de schooltas werden schoolspullen opgeborgen zoals: lei, grif fel, papier en ganzeveer. Misschien ook wel eens een lees- of rekenboekje. Als er helemaal geen schoolmeubilair was en de kinderen op krukjes zaten, namen ze de houten schooltas op schoot als schrijftafeltje. 31

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 7