Stond in het tweede Callantsoog (B) de eerste Callantsoger school? Van het tweede dorp (B) weten we dat het grotendeels in 1570 door de zee is verwoest. Ook kerk en school zijn toen onher stelbaar vernield. Over dit dorp (A) wordt na 1540 niet meer gesproken. Waarschijnlijk is het door zand overstoven en zijn de inwoners naar het noordelijke dorp verhuisd. De namen van 'de Heer en Vrouwe tot CallantsOoge' waren Mr. Jacob Coren van der Mieden en Susanna Doubleth. Het wandbord hangt boven de ingangsdeur van de kerk. Op 't Oghe hebben, zo nemen we aan, twee dorpen gelegen. In het noordelijkst gelegen dorp heeft al voor 1570 (de Allerheiligenvloed overspoelde toen alles) een school gestaan. Tenminste als we het geen geschreven staat op het bord in de tegenwoordige dorpskerk als zijnde betrouwbaar aanvaarden. We lezen op het door 'de Heer en Vrouwe tot CallantsOoge'* in 1741 geschonken wandbord het volgen de: Twee dorpen 't OOGH genaamt, zyn voor myn tyd Geweest, Het laatste door den Vloed vernielt, Waar van men Leest, Dat Neffens Kerk en School drie Hondert Huysen Stonden, Afb. 2. De ontwikkeling van Callensoog vóór 1500 (reconstructie). 1. Sinckelsant 2. Goeree 3 Kleine Jewel 5 Oudst bekende polderdijkje, in 1960 blootgespoeld 6 Polder het Oude Land 7 Polder De Leye 8 Polder De Sanden 9 Helmdijlc 10 Voormalige dijk benoorden Sinckelsant; weg van het oude dorp naar de polders 11 Oude Waal 12 Boswaal 13 Polder Callens 14 Voordijk (-weg) 15 Polder Vennekoog 16 Swaardijlc 17 Jewelkwelder A Oude kerk, verdwenen in de loop van de zestiende eeuw; in de zeventiende eeuw 'de eerste kerk' genoemd B Kapel - - - huidige kustlijn Naar Schoorl (1973) p.133, fig. 40 29

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 5