SCHOOLMEESTERS, deel 1 Volgens J. Baken Gzn. in zijn boek 'Sprokkelingen uit de historie van het zeedorp Callantsoog' was er waarschijnlijk al voor 1570 in 'Callinge op den Oghe' sprake van onderwijs. (Callinge lag toen op een eiland ten noord-westen van het hedendaagse dorp Callantsoog.) In de huidige dorpskerk hangt namelijk een wandbord en daarop staat onder andere dat voor het dorp in 1570 door de Allerheiligenvloed werd overspoeld er 'neffens Kerk en School drie Hondert Huysen stonden'. Wie er les gaf, weten we niet. Misschien was het de koster van de parochiekerk. De eerste schoolmeester, die in bewaard gebleven archiefstukken met name wordt genoemd, was Egbert Joosten. Hij werd in 1601 niet ambtshalve vermeld, maar als pach ter van een stukje land in de Kiefteglop. In archiefstukken worden vervolgens als schoolmeesters vermeld: Cornelis Adriaansz. Jeweldal. Hij ondertekende een aanbevelingsbrief d.d. 25-6-1612 voor de benoeming van Maarten Jansz. Veter tot schout. Cornelis Jansz. (Haringcarspel). In een verklaring van 4-10-1638 genoemd als schoolmees ter. Claes Cornelisz. Winckel kan zijn opvolger geweest zijn. In de schepenrol van 23-7-1652 eiste de schout een boete van hem. Hij had namelijk zonder toestemming gevist in de 'wateren van de Heerlijlcheid Oog'. Dirck Jansz. (Jeweldijck) werd in 1652 als lidmaat van de Ger. Gemeente ingeschreven met de toevoeging 'schoolmeester deser plaatse'. Hij had in 1679 acht kinderen. Jan Theunisz. Landman. Hij werd lidmaat van de Ger. Gemeente op 11-10-1676 en daarbij genoemd: 'schoolmr. en voorsanger deser plaetse'. Evert Gerritsz. Baclcer. Bij de doop van zijn kind op 26-4-1694 nog schoolmr. genoemd. Jan Pietersz. Warius. Hij moet wel schoolmeester in Callantsoog zijn geweest, omdat in de Commissie van Gecommitteerde Raden van 30-8-1703 tot aanstelling van Maerten Jacobsz. Aan dit overzicht van Callantsoger 'Hoofden van school' werkten o.a. mee: Jb. Baken Gzn, CA. van der Haar, Jb. Vos Pzn. Het werd samengesteld door Wim Lastdrager. Stippel tot 'coster en schoolmees ter' staat vermeld 'in plaatse van Jan Pietersz. Warius'. Tussen 1700 en 1800 moet een school er ongeveer zo uitgezien hebben. Helaas weten we niet of onze school in Callantsoog ook zo'n mooie zetel voor de meester heeft gehad. De meester op de tekening heeft een plak in de hand, terwijl hij een kind overhoort. Op de achtergrond pakt een jongetje zijn houten schooltas van de muur. 28

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 4