VIERING KONINGINNEDAG EN OPENING BADSEIZOEN 30 APRIL 1985 Koningin Beatrix in Callantsoog Burgemeester P. van Gosliga werd in september 1984 benaderd door jhr. Beelaerts van Blokland, de chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland. Hij vroeg wat de heer van Gosliga ervan dacht als Hare Majesteit de Koningin op 30 april 1985 naar Callantsoog zou komen om daar te midden van de bevolking een uur Koninginnedag te vieren. Voor de burgemeester was het woord 'stomverbaasd' wel het beste op zijn plaats. Hij herstelde zich gauw en zei: "Dat zou geweldig zijn!" "Maar," zei de vertegenwoordiger van de commissaris der Koningin, "het moet nog geheim blijven!" In december 1984 kwam er een bevesti ging. Het hoge bezoek zou komen. Alles moest nog wel geheim blijven. Met zijn vrouw maakte de burgemeester alvast een plan. In december leek het hem ook ver standig om Jaap Boeder, de voorzitter van het feestcomité in te lichten, want anders zou die wel eens in tijdnood kunnen komen om alle festiviteiten te organiseren. Toen burgemeester van Gosliga Jaap Boeder op de hoogte bracht van het komende hoge bezoek schrok die zich bij wijze van spreken Tam'. Ook hij mocht het nog aan niemand vertel len. Pas in januari 1985 werd de gemeenteraad ingelicht en publiceerde de krant het grote nieuws. De voorbereidingen konden nu in het openbaar beginnen. De bevolking was enthousiast. De verenigingen beloofden de versierde wagens nog origineler en mooier te maken dan in vorige jaren. Op het raadhuis kwam 'een zware delegatie' driemaal bijeen om alles door te spreken. In die delegatie zaten onder anderen: jhr. Beelaerts van Blokland, een hofdame en de adjudant van Hare Majesteit, een vertegenwoordiger van de rijksvoorlichtingsdienst, iemand van de bewa kingsdienst en de kommandant van de rijkspolitie district Alkmaar. Er werd onder anderen gesproken over het programma, over de route en de te nemen veiligheidsmaatregelen. Een ander verschil van mening was het bezoek aan de ouderen van Callantsoog. "We gaan niet naar een bejaardenhuis," was een opmerking van een van de delegatieleden. Toen er uit gelegd werd dat het een traditie was, dat de ouderen op 30 april altijd koffie en koek in het Dorpshuis kregen en het Callantsoger feestcomité er opstond om daar geschenken aan de koninklijke familie te overhandigen, zwichtte de delegatie. Op de dag zelf liep de burgemeester na een korte nacht al om 6 uur de route die de koninklij ke stoet zou volgen. Gelukkig was alles in orde. Nergens geen vervelende leuzen en het weer kon niet mooier. Ook de 250 dranghekken waren geplaatst. De wagens van de N.O.S. (televisie) stonden op de Zeeweg. (Tussen Schoolstraat en Dorpsweg) Men was nog bezig kabels uit te rol len naar de kamera's die op de twee opgebouwde podiums stonden. In plaats van 10.55 uur arriveerde de koninklijke stoet om 11.10 uur. Een kwartier te laat. Gelukkig haastte de koningin zich niet. Ze vond zelfs tijd om tegen mevr. Oudenes, die op het raadhuis altijd de koffie verzorgde, te zeggen: "U hebt heerlijke cake gebakken." Koningin Beatrix, Prins Claus, Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en de zes prinsen zouden 55 minuten in Callantsoog vertoeven. In die 55 minuten zou ontzettend veel moeten gebeuren. In een van die gesprekken met 'de zware delegatie' stelde burgemeester van Gosliga voor om de koningin aan de achterkant van het raadhuis te ontvangen. Daarna zou ze rustig kunnen koffiedrinken en kennis kunnen maken met de raadsleden. Dat voorstel werd akkoord bevon den. In eerste instantie werd beslist dat mevrouw van Gosliga de koningin niet mede zou mogen ontvangen. Burgemeester van Gosliga maakte zich echter hiervoor sterk. Hij stond erop dat zijn vrouw naast hem zou staan als de Koningin arriveerde. Jaap Boeder steunde zijn voorstel. Hij zei: "In Callantsoog hebben we een burgemeestersechtpaar dat veel dingen samen doet." Besloten werd dat de koningin maar moest beslissen. Die vond het goed dat beiden haar zou den verwelkomen. 18

De Clock van Callens-Ooghe | 1995 | | pagina 18