Ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk op 5 april 1933 werd een groot feest gegeven. Alle rekken en toonbanken werden tijdelijk uit de winkel gehaald en iedereen werd uitgenodigd. Er waren twee muzikanten met har- monika's. Bij hun binnenkomen vroeg Brouwer waarmee hij ze een plezier kon doen. Het ant woord was: "Elk van ons 1 liter jenever en 25 flessen bier." Het werd een geweldig feest, waar om 7 uur 's morgens een eind aan werd gemaakt met een polonaise door het dorp met de muziek voorop. Op 11 oktober 1938 was Brouwer in de late namiddag nog op de fiets bij enkele klanten langs.* Het was stormachtig weer met af en toe een dikke bui. Toen zijn thuiskomst wat lang uitbleef werd de familie ongerust. Met de naaste buurman, Adriaan Vader, en nog wat mensen werd een zoekaktie begonnen. Vlak bij de boerderij van Gert Dekker (nu de boerderij van de familie Paarlberg) werd hij gevonden. Vermoedelijk was hij door het slechte pad en de harde wind in een sloot geraakt. Verward in het prikkeldraad had hij zich niet meer kunnen bevrijden en was hij jammerlijk verdronken. Het onge luk trof niet alleen de familie Brouwer, het hele dorp rouwde mee. Bij zijn begrafenis op 15 oktober 1938 was de belangstelling overweldigend. Aanwezig waren o.a. oud-burgemeester mr.D.Breebaart en oud-hoofd van de school E.Smit. Aan het graf werd gesproken door ds.Witkop uit Schagerbrug, mr.Breebaart en P.Vos. De krant schreef dat er een verdienstelijk burger was heengegaan. Juffrouw Brouwer heeft 32 jaar, dus vele generaties les gegeven in de klassen 1 en 2. Op veel oude schoolfoto's is zij terug te vinden. Haar manier van lesgeven was nog van de oude stempel en zo goed. dat bijna nooit een kind bleef zitten. Evenals haar man zat ook zij in het verenigingsleven van ons dorp. Op 1 september 1934 60 jaar oud) nam zij afscheid van haar school in de Schoolstraat. Haar wachtte daar een onvergetelijke dag. Alle klassen hadden vrij gekregen en haar lokaal was mooi versierd. Ze kreeg kado's van collega's, van leerlingen en oud-leerlingen. Maar het mooiste wat haar wachtte, was een afscheidslied gezongen door de klassen 1 en 2. De gasten ontvingen enige tijd na het feest bovenstaande foto. Achterop had juffrouw Brouwer geschreven: Ter Herinnering aan ons Zilveren feest op 5 april 1933. J. Brouwer J. H. C. Brouwer-Meijer Een van die klanten was tante Pietertje. Deze Pietertje de Vries-Vos woonde op een door haar man gebouwde boerderij aan de Kruisweg achter de heinollen. Daar verkocht Brouwer haar nog een vingerhoed. Toen ik in 1980 bij haar op visite kwam, vertelde ze clat ze de laatste klant van Brouwer was geweest. De vingerhoed bewaarde ze als een herinnering aan de manufacturier nog altijd. Ook gebruikte ze het voorwerp nog wel eens. 72

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 8