Als er een vliegtuig overvloog, zei Arendje: "Daar gaan m'n belastingcenten!" "Kerel, hou je mond," zei Vader dan, "je hebt nog nooit belasting betaald." Jan Mooij Tzn., ook een van die echte Callantsogers, was altijd te laat. Dus zei Vader: "Jan, ik eis van je dat je op tijd begint, anders ga je eruit en dan krijg je geen cent." Toen zei Jan: "Maar ik kan geen klok kijken." Waarop Vader weer zei: "Hoe kan het dan, datje 's morgens altijd een half uur te laat bent en 's middags een half uur te vroeg naar huis gaat?" Jan antwoordde toen: "Ik schiet de zon." Die uitspraak werd toen bij ons thuis een gevleugeld gezegde. Jantje, de moeder van Piet en Willem, was ook een bekende Callantsoger dorpsfiguur. Ze was een eerste klas komediant. Ze ging altijd krom lopen als ze meneer van de Poll of Vader zag. Even ver derop liep ze dan weer als een kieft. Daar kon moeder zich zo kwaad over maken. Jantje kreeg ook altijd de oude avondjurken van mevrouw van de Poll. Die hadden een sleepje van achteren, maar Jantje droeg dat van voren. Dat was makkelijk bij het schelpen rapen, die gingen daar dan in. De oude heer Charles van de Poll ging dood in 1936. De mensen die voor hem gewerkt hadden, kre gen voor ieder jaar trouwe dienst 100,00. Ook Vader, die kreeg 1700,00. Jaap Mooy Mzn. echter kreeg niets, die had notabene nog langer in het Zwanenwater gewerkt dan Vader. Moeder zei: "Dat is geen stijl, daar moetje wat aan doen, man!" Dus Vader ging naar André en Max van de Poll en daar zat ook Boreel van Oldenhouwer, mede aandeelhouder van het Zwanenwater. Vader zei: "Ik heb voor u een akelige boodschap." Vervolgens deed hij zijn verhaal en eindigde met te zeggen: "Dat kunt u voor uw naam in Callantsoog niet doen." De Heren waren voor het zinspelen op hun naam altijd erg gevoelig.) André vond dit ook en zei: "Ja, hij moet geld hebben, wat moeten we hem geven Jan?" "Nou," zei Vader, "schenk hem z'n hypotheek, want ik weet dat hij bij de meneer Van de Poll nog zo'n 2000,00 schuld heeft. Schenk die maar." De heren stemden daarmee in. Dus Vader naar Jaap en Grietje en daar zei hij: "Het huis is voor jullie, maar je mag de Heren er wel voor bedanken." Jaap Mooij moest dus naar de Heren. Met z'n pet onder de arm kwam hij binnen. Daar was alleen Boreel van Oldehouwer. André en Max van de Poll waren er niet. "Ik kom bedan ken voor het kwijtschelden van mijn schuld, tenminste dat heeft van Honschooten mij verteld." "Nou je hoeft mij niet te bedanken heur, je had het van mij niet gekregen." Jaap Mooij beteuterd weer weg, maar toch blij. Hij was van zijn hypotheek af. En dan tot besluit nog een verhaaltje. Meindert de Haan woonde in een woonwagen. Die stond op grond van de fam. van de Poll. Hij woonde daar nadat het Armenhuis, waar hij een gedeelte woonde op 14 mei 1931 verbrand was. De woonwagen van Meindert verbrandde een paar jaar later. Maar dat gebeurde onder verdachte omstandigheden! Dus moest hij voor de rechter verschijnen. Die vroeg: "Meneer de Haan, was uw woonwagen geheel opgetrokken uit hout?" "Vanzelf," zei Meindert, "Heb u wellus van een stienen woonwagen hoort?" UIT DE BADBODE VAN 11 JULI 1959 Verlichting V.V.Vnieuws In Groote Keeten en Callantsoog werden de afgelo pen weken opnieuw enkele lantarens geplaatst. Vooral de verlichting in Callantsoog rond het Dorpsplein is nu uitstekend. Thans gaat het plaatsen van de lantarens zonder veel plichtplegingen. In 1938 schreef een badgast dat in het jaar 1923 en wel op 25 augustus heel Callantsoog in feeststemming verkeerde toen er op die dag voor het eerst electrisch licht was. Het bezoek aan Callantsoog is in de maand juni zeer behoorlijk geweest. Zij die hun vacantie in deze maand gehad hebben, kunnen terug zien op een werkelijk 'mooie' vacantie. Maar het record aantal bezoekers kwam toch wel gedurende het afgelopen weekend. Naar schatting waren er zondag j.1. tussen Groote Keeten en Callantsoog 800 auto's geparkeerd, terwijl het aantal strandbezoekers die dag zeker 10.000 is geweest. OpmerkingGeschatte aantal auto's op een van de mooie weekenden in juli 1994 2500 Aantal strandliefhebbers 40.000! Red.) 83

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 19