Kü 411-412 A 82 Misleiding ging in de oorlogvoering ook een rol spelen. In een weiland nabij de Korte Vliet was een sehijnvliegveld gebouwd. Het betrof enkele lege barakken onder camouflage netten, die de aandacht van vliegveld 'De Kooij' moesten afleiden. Na verloop van tijd bleek het daar aanwezige hout best voor andere doelen bruikbaar te zijn. Het gevolg was enkele late, in spertijd ondeskundig en luid-krakend uitgevoerde sloopwerkzaamheden. Éénmaal werd dat slopen door een toevallig passerende patrouille opgemerkt. Het werd die keer een snelle nachtelijke aftocht, waarbij kennis van het gebied een hoogst belangrijke rol speelde. Een andere gebeurtenis uit die tijd speelde zich bij dag af. Ons kwam ter ore dat op het strand ter hoogte van het Zwanenwater een vissersboot was gestrand. Het scheepje zou aan buitenlandse Engelandvaarders hebben toebehoord. Met z'n tweeën er op af. De weg erheen werd tevoren uitge stippeld en liep langs Kooibos en Uitlandseweg. Eenmaal in het Zwanenwater aangekomen nam de kans om ontdekt te worden af en na een poosje zoeken werd het scheepje gevonden. Er was veel begerenswaardig materiaal aan boord, o.a. elektrisch schakelmateriaal. Tot we, wel steeds op onze hoede, plotseling geconfronteerd werden met een in de verte over het strand aankomende patrouille. Het betekende een overhaast vertrek, eerst onder dekking van het schip. Toch moest met de fiets de klim tegen het duin op gemaakt worden. Geen leuke tocht, want rondom sloegen de kogels in het zand. Eenmaal veilig achter het duin werd eerst alle buit weggegooid, waarna 'rustig' werd opge stapt. Luttele momenten daarna gevolgd door de confrontatie met een briesende Duitse soldaat uit een Duits-Turkestaanse patrouille. Onze jeugdige leeftijd was vermoedelijk reden voor een vrije aftocht. Onder hevige vermaningen werd ons de terugweg aangewezen. Een opdracht die graag werd uitgevoerd. Zo'n gebeurtenis achteraf beschouwend is het duidelijk, dat normen en waarden die het leven nor maal kent, in die tijd aan verandering onderhevig waren. VOEDINGSMIDDELEN VOOR HOUDERS VAN INLEGVELLEN GA 401 He EN 12e PERIODE 1944 (1 OCTOBER-25 NOVEMBER) 79 1944 Deel van een distributie-kaart RESERVE RESERVE In de oorlog waren alle levensmiddelen en nog vele andere artikelen 'op de bon'. Dat wil zeggen dat men ze alleen tegen inlevering van bonnen kon kopen. Bijvoorbeeld: bon 41A (2) gaf recht op het kopen van een brood. Een week later was er dan weer een andere bon geldig. In de hongerwinter, november 1944 t/m mei 1945, was er ook via de bonnen bijna niets meer te koop. Wordt vervolgd.

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 15