ALLE RADIO'S MOETEN WORDEN INGELEVERD Staat van beleg opgeheven na "herstel van de orde" waarbij veel bloed is gevloeid Ook werd zo lang mogelijk geluisterd naar de uitzendingen van 'Radio Oranje' in Londen. Weliswaar was er verplichte inlevering van radio-toestellen geweest, maar Kees Worp leverde aan vele mensen tevoren een amateuristisch exemplaar voor inlevering, waardoor het eigen toestel behouden kon blijven. Ons toestel werd zorgvuldig verstopt tussen plafond en zoldervloer van huize 'Dolce-far-niente', waar het na het stroomloos raken van het net geen dienst meer kon doen. 'Dolce-far-niente', het zoete nietsdoen. Ondanks het feit dat het schoolgaan naar Den Helder niet langer mogelijk was, behoorde 'het zoete nietsdoen' er beslist niet bij. Ieder had zijn taak in het gezin om te kunnen overleven en daar had iedereen het echt druk mee. Daarnaast nam het lijfsgevaar voor de burgers toe. Een bij een luchtgevecht uitgeschakelde Duitse jager, die het buitenste houten schoolgebouwtje net miste en een paar honderd meter verder in het weiland een noodlanding maakte, had dat al aangetoond. Er vlogen nu 's nachts honderden bommenwerpers over, op weg naar Duitse doelen. Een monotoon gedreun dat, ondanks de wetenschap dat het elders dood en verderf zaaide, als muziek in de oren klonk. Veel zoeklichten en afweervuur, terwijl ook het lawaai van begeleidende geallieerde en aan vallende Duitse jagers goed te onderscheiden viel. Vermoedelijk zullen de strookjes zilverpapier, die voorafgaand aan nachtelijke bombardements- vluchten door jagers werden afgeworpen om Duitse afluisterapparatuur of radar? Red.) te storen, niet altijd even effectief geweest zijn. Er werden grote verliezen aan vliegtuigen geleden. Uit een in Engeland in het Nederlands verschenen blad. Mei 1941 De golf van verzet in ons land, die begin Mei in alle provincies leidde tot open rebellie en stakingen, is met de vuurwapenen der nazis gebroken. Er zijn tientallen personen geëxecuteerd en een onbekend aantal bij het dempen van den opstand gedood of gewond. De deportatie van arbeidskrachten naar Duitschland gaat voort: vierduizend studenten zijn onder deze werkslaven. Duizenden landgenooten zijn naar concentratiekampen gezonden. Terugtocht uit den aether (Evwn/ng Standard, Londtn) 78

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 14