We weten dat de familie van de Poll de opkomst van het vreemdelingenverkeer met lede ogen aan zag. Toch hebben ze later ingezien dat het niet tegen te houden was. Ze hebben in 1926 zelfs het 'Kooibos' dat hun eigendom was, opengesteld 'voor vrije wandeling'. De aankomst van aanvankelijk de fam. Previnaire en later de families van de Poll in het voorjaar en het vertrek in de herfst heeft zich tientallen jaren herhaald. Steeds was het een onderwerp van gesprek bij de Callantsoger bevolking. Vrouwen uit het dorp werden vaak betrokken bij de grote schoonmaak in het voorjaar en bij het schoonhouden in de zomermaanden. De verkoop van 'de Groote Villa' in 1937 en de sloop van deze villa en de villa's 'Dora' en 'Liesbeth' op last van de Duitsers in 1943 maakten aan het heen en weer trekken van de adellijke familie een eind. Het slopen van 'de Groote Villa' werd door de Duitse bezetters als een noodzaak gezien omdat het gebouw vanuit zee een oriëntatiepunt zou zijn. Dat het uit 1580 daterende kerkje gespaard is gebleven, hebben we naar het schijnt voor een groot deel aan burgemeester Reehorst te danken. Hij slaagde erin om de sloop steeds weer uit te stellen. Na de oorlog heeft de fam. van de Poll een vergoeding (zogenaamde Grootboek Inschrijving die door de regering werd betaald) gebruikt om twee bungalows te laten bouwen. Een aan de duinvoet op de plaats waar villa 'Dora' had gestaan en de ander aan de Zeeweg 44. De eerste is gesloopt in 1961 toen de duinen verbreed moesten worden en de tweede staat er nog en wordt nu (1994) bewoond door de fam v.d. Ploeg. De bungalow heet: 'de Strekdam'. Op de plek waar 'de Groote Villa' had gestaan, stond in het bestemmingsplan: hotel. Pas in 1956 werd daar het hotel 'de Wijde Bliek gebouwd door J.M. Vos. De vergoeding die zijn vader had ontvangen voor zijn eveneens gesloopte 'Pension Vos' werd als startkapitaal gebruikt. 49 'de Cjroote 'iWa Nog enige aantekeningen bij de artikelen over 'de Groote Villa' door Jacob Vos. (Zie 'de Clock' no.1 en 2, 1994) De heer C.J. Dral overleden 19-4-1992) tekende voor ons de ingang van 'de Groote Villa' zoals die er in 1942 uitgezien zou kunnen hebben. Of het bord Ortskommandantur' er werkelijk heeft gehangen, weten we niet. Wie kan ons daarover iets vertellen Zie ook 'de Clock' jaargang 4, no. 2. 'Engelandvaarders van uit Callantsoog' Er zijn nog een paar exemplaren van deze bijzondere uitgave te koop.)

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 5