In de raadsvergadering van 11 mei 1909 werd de Gebr. Kronenburg te Culemborg opgedragen een brandspuit te leveren voor 700,00 a 800,00, kompleet met 50 meter slang. Ook werd toen besloten een brandweerspuithuisje te laten bouwen aan de Noord-Schinkeldijk bij D. Buik. Het werd aanbesteed op 24 mei 1909 en kwam op 20 juli 1909 gereed. Ook de organisatie van de brandweer moest worden aangepast. Er kwamen regels en er volgden benoemingen. Over de plaats van het spuithuisje, namelijk bij de kruising van de Oosterweg en de Noord- Schinkeldijk, vlakbij de hoeve Zwaardijk, is nogal veel te doen geweest. Na veel gepraat was de meerderheid van de raad er voor om het huisje te plaatsen: (en dat was Piet Vader. Red.) Opperbrandmeester werd Bertus Blom. Brandmeesters werden: Willem Govers, Cornelis Hoogschagen en Teunis Hoek. Als spuitgasten werden voor Koegras, Groote Keeten, Abbestee en omstreken 18 personen aangewe zen. Voor Callantsoog, Zuid-Schinkeldijk, Uitlandseweg, Nieuweweg, Groote en Kleine Kruisweg en Abbestederweg vond men 12 personen voldoende. 'in het hart van de gemeente en bij een boer die over snelle paarden beschikte Deze kaart werd in 1953 door Henk Rot gans getekend. Hij werd toen door de VVV als kaart met mogelijke wandelrou tes uitgegeven. Op de kaart in 'de Clock', jaargang 7, no.1, blz. 5, stond de verwijspijl naar 't Spuithuisje niet op de goede plaats, 't Spuithuisje stond namelijk aan de noord westelijke kant van de Oosterweg en niet aan de zuidoostzijde. 59

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 15