'Brandweer, deel 1 Voordat het oude brandweerspuithuisje bij de kruising van de Oosterweg en de Noord-Schinkeldijk werd afgebroken, werd onze vereniging nog in staat gesteld om het als 'monument' te behouden. Zoals u wel zult begrijpen, zou dat een te kostbare zaak voor onze vereniging worden. Dus werd in 1988 het gebouwtje gesloopt. Vanzelfsprekend kwamen er al gauw vragen waarom en wanneer het er destijds was neergezet. Het beantwoorden van deze vragen was niet zo moeilijk. We verkeren namelijk in de gelukkige omstan digheid dat ons erelid Jacob Baken Gzn. een heleboel over het vroegere Callantsoog weet. Zoals zo vele keren eerder verschafte hij ons gegevens om over 'Callantsoog vroeger' te kunnen schrijven. Dit keer mochten we putten uit zijn aantekeningen over de Callantsoger brandweer. Het eerste bericht over 'een brandweer' staat in een maandoverzicht van schout Cornelis van Duijsburg van 24 januari 1746. Er staat in: Een soortgelijke uitrusting is in 1810 nog in gebruik. Dit blijkt uit een schrijven van het gemeente bestuur van Callantsoog aan de Drost van het Tweede Kwartier van het Departement Amstelland op de 8ste van de Sprokkelmaand (februari, red.) 1810. De gedachte tot verbetering komt in bovengenoemd schrijven ook tot uiting: Wel werd toen al aan preventieve brandbestrijding gedaan. Deze bestond uit: Jacob Vos Pz.ii. "Dat er gesolveert werd besloten was. Red.) een schouw te houden over brandemmers, brandzei len, brandhaken, brandladders en waterkuilen." "Deze zoude naar ons inzien moeten bestaan in het aankopen van een bekwame brandspuit, maar de algemene behoeften dezer ingezetenen en den slechten staat der Dorpskas heeft dit Bestuur tot nog toe buiten vermogen gesteld daarin te kunnen voorzien." "Een inspectie van alle schoorstenen der huizen, of deze wel behoorlijk schoon worden gehouden, welke visitatie alle twee maanden inzonderheid (in het bijzonder, red.) bij de behoeftigen zeer nauw keurig wordt gehouden, daar cleze zich meestal met Heide tot Brandstoffen generen (behelpen, red.)" 1895 Op ien middag was ik nag amperan uit skool, dat ons huisie in de brand raakte. Moeder hacl karremelk met boekwait op de kachel staan. Zai stook te met duigen van 'n bruin teervat, wat 'n bonk vonke maakte en zoo raakte 't rieten clak in de brand. Uit: 'As ik deer nag an denk' van Piet Vos. 57

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 13