In het voorjaar en de zomer installeerden de Duitsers hun 'zwaailicht'Misschien bedoeld als visueel baken voor Duitse vliegtuigen op weg naar en van Engeland of als afleider voor Engelse vliegers die moesten den ken dat het vliegveld 'de Kooij' hier lag. Dit vuurto renlicht, dat 's nachts telescopisch omhoog werd geschoven, zou op vlieghoogte bij helder weer op een 200 km afstand nog zichtbaar zijn geweest. Het was oorzaak van Engelse bomaanvallen die o.a. Klein- Callinghe en de koeboet van Teun Mooij sr. ernstig beschadigden. Eén en ander had een uittocht van 'slapers' tot gevolg. Mensen die de nacht niet in het dorp durfden door te brengen en daarom elders een slaapplaats zochten. Helderse vluchtelingen werden zo opnieuw slachtoffer. Toch versterkte één en ander zeker het saamhorigheidsgevoel onder de mensen. Zo waren ook vele 'slapers' als gast genodigd op de bruiloft van Johan Baken in Abbestede. Een echte boerenbruiloft voor groot en klein, tot meikerstijd in de ochtend. Met een keur aan etenswaar en drank, met muziek en voordracht. Als voorbeeld van humor was daar de conferencier, die voorlas uit het inlegvel van zijn Persoonsbewijs. Op zo'n inlegvel stonden regels en voorschriften waaraan je je te houden had. Persoonsbewijs werd daarin afgekort mét de letters PB. Toen hij die letters invullend voorlas met 'Piemeltje Bldd', was het onbedaarlijk lachen bij de bruiloftsgasten. Ontspanning, het lukte nog. De gezellige kermis leverde ook gebruikelijke taferelen op van dronken mensen, liggend tegen het talud van het kerkhof, achter het café van Piet de Haan. Of op de fiets naar huis terugkerende Pettemers, de minst bekwame temidden van twee minder zatte trawanten. Met de vlet werd vanaf het strand nog een enkel tochtje op zee gemaakt. Met grotere jongens werd dan vanuit die boot ver in zee gezwommen. Een zee met schoon water, waarin af en toe Tuimelaars (bruinvissen) te zien waren. Het Dorpsplein met muziektent. Op de voorgrond het in 1935 aangelegde plantsoentje. Op de ach tergrond een wit pand. Dat was toen 'Hotel de Haan Teun Mooij's vernielde koeboet. Deze stond in 1942 ten zuiden van de Zeeweg. 32

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 8