Het dorpsleven kende nog haar vaste patroon. Jonge dammenwerkers gingen op pad met soms een héél brood. Bakker Brantenaar bezorgde in zijn Fiat, kwiek als altijd, huis aan huis het brood vanuit een mand aan zijn arm. Thijs Schmidt (Tais Heerkam) knipte en schoor zijn klanten ook aan huis en Jaap de Waal onderhield met z'n Ford vrachtwagentje een beurtdienst op Schagen. Douwe Prins leverde slagers artikelen, Arie Kruit groentewaar, Van Delft petroleum voor de kooktoestellen en de altijd goed gehumeurde Wout Roos de Oranje Nassau-, Wales- of Donetzsteenkool en haard-antra- ciet nr.4. En vanuit 't Zand kwam zonodig de uit Groningerland afkomstige dokter Boerma, een forse statige man, rijdend in een Fiat Topolino-wegluis. Omstreeks die tijd zal het ook geweest zijn dat buurjongen Klaas Worp door de Gestapo van huis werd gehaald. Keurige mannen ogenschijnlijk, gekleed in burgerpak en rijdend in een D.K.W. autootje. Voor het oog niet gehaast. Als Klaas er niet was, moest vader maar eens meegaan. Niemand had toen enig besef van de verschrikkingen die te wachten stonden, laat staan van de mogelijkheden die nog benut zouden kunnen worden om te ontsnappen. Klaas, één van de eerste slachtoffers uit een beginnende verzetsgroep in Den Helder. De winter van '41-'42 was tamelijk koud. Er werd op de door de brandweer onder water gezette 'Buurt' geschaatst en gepriksleed. Bij één zo'n prikslee-wedstrijd legden een paar mannen het er op aan 'Piet van Jantje' languit in het dooiwater te krijgen.* Dat lukte, maar aannemer Daalder, die er van hoorde, was furieus! 'Tante Geert van ome Laus' zal toen van hem wel opdracht gekregen heb ben het slachtoffer van droge kleren te voorzien, terwijl Piet tevens de nodige pruimtabak zal zijn toegestopt. Piet was de zoon van moeder Jantje de Boer. Hij was geestelijk enigszins gehandicapt. Zie ook 'de Clocken' die uitgekomen zijn in 1990. 31 1942 Het Dorpsplein toen nog 'de Buurt' genoemd. Op de achtergrond het huisje van Jacoh Mooij (nu - 1994 - staat er een gebouw met vier appartementenen het huis voor het hoofd der school. (Gesloopt en nieuwbouw in 1953) Geheel rechts de oude boerderij van Piet Mooij. Gesloopt in 1956. (In het nieuwe pand is nu een bloemenzaak gevestigd.) Links onderaan staat een strandhuisje van Piet Vos. Dat doet als 'Koek-en-zopie' dienst.

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 7