Achter het gemeentehuis was een kleine petoet (cel) gebouwd, waar vermoedelijk slechts een enke ling ooit de nacht heeft doorgebracht. Ook was daar het opslagterrein van de strandvonder, waar later o.a. een grote naar ik meen Japanse sloep was opgelegd. De meeste achter dit terrein gelegen zomerhuizen waren nu permanent bewoond door Helderse vluchtelingen. En de zomer van 1940 ging voorbij met vele Duitse soldaten in en rond het dorp gelegerd. Veel 'Wehrmacht' paard en wagens, waaronder twee-wielige keukenwagens voor het warme eten en de thee met rum verstrekking. In de late herfst van 1940 was er hevig stormweer, waarbij de Buurt wit zag van het schuim dat uit zee woei. Een eerste neergeschoten Engels vliegtuig, 's morgens omstreeks acht uur bij een dam in zee. Bemanningsleden die zich uit het woeste water trachtten te redden, terwijl het Callantsoger redders door de Duitsers verboden werd de helpende hand uit te steken. (De toen plaatselijke commandant heette Klatte) Iets wat door deze kustbevolking hoog werd opgenomen. De Duitse commandant Ploht werd vanuit Wieringen opgetrommeld om over deze wandaad zijn afkeuring uit te spreken. i fi" J h ft 30 Op cle lage duinen voor Callantsoog ligt de aangespoelde sloep van het Japanse schip 'Terukumi Maru'. Achter cle sloep de zo merwoning van de fcim. Kerkmeer. Op de achtergrond 'de Groo- te Villa'. Zomer 1940 Duitse soldaten in en om het dorp gelegerd. Veel 'Wehrmacht' ook met paard en wagens, waaronder twee-wieli- ge keukenwagens voor het warme eten en de thee met rum. Akkordeonmuziek hoor de er ook bij.

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 6