De Cattantsoger Weicfemofen Eindelijk kon de voor rekening van de Historische Vereniging Callantsoog gebouwde weidemolen officieel in werking worden gesteld. Zo'n 75 personen kwamen op die morgen om 10.00 uur bijeen in het knusse zaaltje van hotel-restaurant 'de Horn'. Na koffie en speciaal door bakker Visser in 't Zand gebakken molenkoeken, opende voorzitter Kuiler de bijeenkomst. Cor Spijker, de gedreven organisator achter dit molenproject, gaf daarna een kort overzicht van de geschiedenis van de bouw. Dat hij daarin veel lof toezwaaide aan Kees Zwaan, de bouwer van de molen, was terecht. Ook Bets Zwaan zette haar man, die zoals altijd bescheiden op de achtergrond bleef, met een leuke toespraak en bloemen in het zonnetje. Namens Natuurmonumenten sprak de heer Hulsink. Zijn vereniging was na een verzoek van de Historische Vereniging direct akkoord gegaan met het plan om de molen op haar terrein neer te zet ten. Hij was blij met het initiatief van de Callantsoger molenliefhebbers en hoopte dat er een belang rijke stap was gezet om aan de zuidzijde van Callantsoog een fraai natuurgebied te scheppen. Ook burgemeester Gutker was verheugd dat er in zijn gemeente zo'n zinvol project was afgerond. Hij waardeerde dat door zelfwerkzaamheid van de leden van de Historische Vereniging zoveel bereikt was. Het gemeentebestuur werd nu eens niet lastig gevallen met het verzoek om iets te doen. Hij prees de leden die zelf de handen uit de mouwen hadden gestoken. Nadat Cor Spijker het boekje 'De geschiedenis van de Callantsoger Weidemolen' en 'de Gulden Maalstaat' in een koperen koker had gestopt, vertrok het hele gezelschap naar de molen. Die stond door Arie Kruit zwart geteerd met de nationale driekleur op de kap en vlaggetjes tussen de wieken er prachtig bij. De lentezon zorgde voor de eerste keer dit jaar voor warmte. Tegen de strakblauwe lucht met op de achtergrond de blonde duinen stak de molen schitterend af. Iedereen was het er over eens, het was een echt Hollands plaatje. Bets Zwaan mocht aan touwtjes trekken, waarna het door Dirk Beemster gemaakte naambord 'de Zwaan' zichtbaar werd. Kees Zwaan metselde de koker met zijn voor de historie belangrijke inhoud in de fundering en daarna kon burgemeester Gutker de vang losgooien. Hoewel er weinig wind was, begonnen de wieken al gauw flink te draaien en zag men hoe het water de sloot werd ingepompt. Het doel was bereikt. Callantsoog had er toeristisch gezien een aandachtspunt bij en het land zal door zijn pias-dras toestand een mooie plek worden voor flora en fauna. Achterom kijkend verlieten na een half uurtje de tot een lOOtal aangegroeide club van molenliefheb bers het nogal drassige land. Hoevelen zullen er in de komende jaren Callantsoog binnenrijdend of verlatend nog kijken naar de molen en zodoende genieten van het fraaie gezicht op dorp, duinen en weiden. De bouwer en met hem ook de tientallen helpers mogen trots op 'hun molen' zijn. Onze dank ook aan Henk Horn die niet alleen zijn zaal gratis beschikbaar stelde, maar ook de koffie en de thee kado deed. Een klein dorp en zijn jonge Historische Vereniging hebben samenwerkend een grote prestatie gele verd. DE GULDEN MAALSTAAT Aan de rij namen op deze staat werden op 23 april '94 nog de volgende toegevoegd: J.Ory Callantsoog Ondernemersver. Callantsoog G.van Dolder Oostzaan J.Gutker Schagerbrug Inmiddels zijn er opnieuw bedragen overgemaakt. De namen die daarbij horen, komen in de volgen de 'Clock'. Misschien vinden we ook nog een manier om die namen in de fundering van de molen te doen belanden. Blijf dus gerust uw bijdrage storten. (Zie pagina 25, links onderaan. Graag er even bij vermelden: MOLEN) Waarschuwing: Het is niet toegestaan over het land naar de molen te lopen! Er zullen excursies georganiseerd worden. 26 Zaterdag 23 april 1994 was het in Callantsoog 'Molendag'.

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 2