GRAFSTEEN JOHN WRIGHT en CHARLES MOXON In april jl. ontdekte Annie Smit-de Vries dat de steen die 104 jaar op het graf van de verdronken zeelieden, die tot de bemanning van het voor Callantsoog vergane schip 'Loch Moidart' behoor den, van zijn plaats gehaald was. Geschrokken waarschuwde ze het bestuur van de Historische Vereniging. Direct werden de personen die de begraafplaats beheerden voor een bespre king uitgenodigd. Tijdens dat gesprek bleek dat de ambtenaren niet op de hoogte waren van de geschiedenis die er aan het graf verbonden was. Nergens was het graf beschreven en dus ook niet als een historisch plekje aangemerkt. Dus oprui men maar Met de publicaties uit de 'Clocken' van 1990 en 1991 waarin over de ondergang van de 'Loch Moidart' geschreven werd, konden de bestuursle den aantonen dat het hier wel om een historisch plekje ging. Ook het argument om alles op te ruimen omdat er toch niemand meer het graf bezocht, kon weerlegd worden. In de zomer van 1991 hadden er nog per sonen van Schotse afkomst en verre verwanten van de twee omgekomen zeelieden het graf bezocht. Overeengekomen werd dat de steen weer zo spoe dig mogelijk op zijn plaats gezet zou worden cn dat de plek 'voor eeuwig' bewaard zou worden. Deze zerk trotseerde 104 jaren wind en weer en De Historische Vereniging zal er een bordje bij plaatsen. Tevens zal deze vereniging een lijst maken van historische plekjes op het kerkhof die haar inziens niet aangetast mogen worden. (De bovengenoemde grafsteen is eind april weer op zijn plaats teruggezet.) Omdat we het nu toch weer over de schipbreuk van de 'Loch Moidart' hebben, willen we er nog iets over publiceren. Wijlen onze redacteur Kees Schaap ontving in september 1991 onderstaande brief en het hiernaast afgedrukte gedicht. 42 werd in april 1994 bijna vergruisd. foto Diana Diemei Den Helder, 25 september 1991 Geachte heer Schaap, De LOCH MOIDART laat ons maar niet los. Een clezer dagen heb ik nog een bijzonder leuk boekje ontvangen. (Helaas een kopie!) Hierbij doe ik het u toekomen. Het origineel bevindt zich in de bibliotheek van het 'Nederlands Scheepvaart Museumonder nummer A IV- 1-233. Wellicht is het gedicht nog eens iets voor uw keurig verzorgde uitgave 'de Clock van Callantsoog Met vriendelijke groeten, L.R. Deugd

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 18