Van onder het stof Mevr. Gerda Truida v.d.Hul-Geensen, in leven voorzitter van de oudheidkamer Zijpe zond ons enige jaren geleden een tweetal artikelen uit de Zijper Courant van 27 maart 1913. De foto's bij het artikel komen uit het archief van Jacob Vos Pzn. Zij heeft thans nog 113 nakomelingen, te weten kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen en achter-achterkleinkinderen. Een geheugen zoals dat oudje heeft, ziet men weinig. Uren achtereen kan zij vertellen van vroeger, 't Is echter wat moeilijk met haar te praten, daar zij zeer doof is. Van lezen is zij altijd een groot liefhebster geweest en dat kan zij thans nog (hoewel niet lang) zonder bril doen. Zelfs beloofde zij mij dat als zij die dag mag beleven, ze een mooie rijm of vers zal opzeggen. Geertje van den Berg-Mooij werd geboren op 5 mei 1813. Op 10 april 1913 vierde ze haar 100ste verjaardag. Ze was op die datum dus nog geen 100 jaar. Ze is zover wij kunnen nagaan op 15 november 1915 overleden. Ze zou dus 102 jaar zijn geworden. (Red.) Wat in geen menschenheugenis in ons dorpje Callantsoog is voorgevallen, zal 10 april a.s. gebeuren. Dan viert onze oudste inwoonster in onze gemeente haar 100ste verjaardag. Zij was op twee na de jongste van de 11 kinderen van Jacob Mooij. Zoo zij vertelde, zag zij het eerste levenslicht in de dagen dat hier, ongeveer bij de Groote Keeten, de Engelsen de kust wilden bestormen, doch dit werd verhinderd. Op 19 jarigen leeftijd trouwde zij met A.v.d.Berg, met wien zij 64 jaar heeft geleefd. Heel goed weet ons oudje nog van de dagen te vertellen, dat haar man 12 stuivers per dag verdiende en soms lange tijd geen werk kon vinden. Zij heeft 13 kinderen gehad, waarvan er nog 6 in leven zijn. De oudste is thans 74 jaar en moet nog steeds als arbeider zijn brood verdienen. Eén zoon, thans 65 jaar, is nooit getrouwd geweest, doch heeft steeds voor zijn moeder gezorgd en bij haar ingewoond. Steeds stond de familie bij om moeder en zoon te helpen in het huishouden, doch nu is er voor het eerst een ander over huis, die de oude vrouw in haar huisje helpt van de ene dag in de andere te komen. Van haar trouwdag af woonde zij op dezelfde plaats, doch haar huisje brandde af ongeveer een halfjaar voor de groote brand in 1874, waarbij het halve dorp een prooi der vlammen werd. Wat herinner ik het mij nog goed, zegt zij, dat men bezig was aan het graven van het Groot Noordhollandsch Kanaal. En als polderjongens dan in de herberg kwamen, zongen zij: 40 De polderjongens zien wij loopen, De polder op en neer. De zoete baars zien wij verkoopen En zeggen wat is 't mooi weer. Daar staan ze om een hoek of kant En zeggen waar drommels is hij beland. De tijd valt ons te kort, Wij moeten weer naar 't stort. 100 jaar Mej. Geertje van den Berg- Mooij Aan de honderdsten verjaardag van Geertje van den Berg heeft de redactie van die Clock' reeds eerder aandacht besteed en wel in cle uitgave van haar blad in 1987, nummer 3. Van deze uitgave zijn nog enkele exemplaren voorradig. Leden van onze vereniging kunnen bij Jacob Vos (tel. 1288) er naar vragen.

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 16