Op het land rond 'de Groote Villa' stonden twee grote houten schuren met een rieten dak. Daar stond onder anderen een vierwielige wagen in. Op mooie dagen werd daarmee mevrouw naar het Zwanenwater gebracht. Jacob Mooij zorgde voor het paard. Meneer was de eerste die met een automobiel naar Callantsoog kwam. Die auto werd ook in de schuur gestald. Ik denk ook nog vaak aan die grote ladder die in de schuur aan de wand hing. Die moesten we gebruiken om de goten schoon te maken en de schoorstenen te ragen. "Een levensgevaarlijk kreng," zei Gert Kuiper nog een tijdje geleden toen ik met hem over de villa sprak. Naast de schuur waren drie grote afvalputten. Die konden met houten deksels worden afgesloten. Daar ging alle afval in gedurende het verblijf van de familie. Ik weet niet af die putten ooit geleegd werden. Op de heuvel naar het oosten stond nog een houten schuur waarin het hout en de kolen voor de kachels werd bewaard. Naast de stenen trap was een smeedijzeren kennel voor de jachthonden. Behalve 'de Groote Villa' had de familie van de Poll nog twee kleinere villa's in Callantsoog name lijk villa 'Dora' en villa 'Liesbeth'. Die stonden tegenover het hoofdgebouw aan de duinrand. Ze werden in de vakantietijd bewoond door naaste familieleden. Achter de villa's was een eigen over gang naar 't strand. In de duinen lagen planken en er waren trappen. Op het strand had de familie eigen badkoetsen. De familie van de Poll woonde in de winter afwisselend in Heemstede en Luxemburg. De villa's in Callantsoog stonden dan leeg. Dit artikel kwam mede tot stand door adviezen van: Jacob Baken Gzn Pieter Jan Vos Gert Kuiper BADPLAATS CALLANTSOOG. KLEINE VILLA'S Behalve 'de Groote Villa' bezat de familie van de Poll nog twee villa's in Callantsoog. Links de villa 'Dora' en rechts 'Liesbeth'. Ze werden waarschijnlijk gebouwd in de periode tussen 1900 en 1910. 38

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 14