EEN INTERESSANTE LEZING Op donderdag 25 november 1993 kwam Herman Lambooy naar Callantsoog om onze leden iets te vertellen over: menselijk falen en het korte ter- mijndenken van de mens. Die thema's sloegen voornamelijk op de bescher ming van de bevolking tegen het water. Dat water dat steeds maar weer probeert de lage gedeelten van Holland te bereiken. Dat die gedeelten laag zijn. beter gezegd te laag zijn geworden, is de schuld van de mens. Hij bewerkte het land, hij groef de kanalen, sloten en greppels. Zodoende ontwaterde het veen en zakte in. Centimeters per jaar, maar in honderden jaren meters. Daarbij werden de dijken slecht onderhouden. Dus zegt Lambooy dat het de schuld van de bewoners zelf is dat de zee kansen krijgt om verwoestingen aan te richten. Ook de zandsuppletie voor Callantsoog behoort bij het korte termijndenken van de mens. Het zand voor de suppletie die in 1980 voor Callantsoog plaats heeft gevonden, werd uit de Waddenzee gehaald. Een paar stormen en dat zelfde zand spoelde terug naar waar het vandaan kwam n.1. de Waddenzee! Weg twintig miljoen! Er zijn voor het beschermen van de kust betere mogelijkheden. Maar die kosten meer geld. En dus gebeurt het niet! Over het korte termijndenken van de mens gesproken. Ondanks het feit dat Callantsoog al een week winter achter de rug had met 2 tot 4 graden vorst, er 10 cm sneeuw lag en de mist erg dicht was, was de foyer van het Dorpshuis gezellig vol. Ruim 60 leden luisterden aandachtig naar de begaafde spreker. Ze waren het na afloop roerend met elkaar eens dat de barre tocht naar het Dorpshuis de moeite waard was geweest. LEZERS SCHRIJVEN Van de heer C.Coosen ontvingen wij een stukje dat hij gelezen had in het Historisch Tijdschrift 'Holland'. Hij dacht dat het nuttig was dit onder de aandacht van onze leden te brengen. De gemeente Zijpe heeft zich aangesloten bij het regionaal archief Alkmaar. Ten gevolge daarvan kwamen de archieven van de gemeente Zijpe, 1812-1938, de voormalige gemeenten Ccdlantsoog, 1639-1988, en Petten, 1817-1929 en de hervormde gemeente Zijpe 1700-1970, daar te berusten. Ook werden de doop-, trouw- en begraafboeken, de notariële en oud-rechterlijke archieven van Zijpe door het rijksarchief aan het regionaal archief Alkmaar in bewaring gegeven. CONTRIBUTIE Mocht u door een of andere oorzaak de acceptgiro niet ontvangen hebben of bent u hem kwijtge raakt dan kunt u de 27,50 betalen: via de Postbank 5173596 of via de Rabobank 3574.45120 (Postbankgironummer 205129) OBLIGATIES De stichting Callinger Erfgoed zal voorlopig nog obligaties a 100,00 blijven verkopen. Bel even: 1823, 1457 of 1928 en vraag om een acceptgiro. Bestelde obligaties kunt u ook in ontvangst nemen op de Alg.Vergadering 30 maart a.s. Komt die datum u niet uit. neem dan kontakt op met penningmeester Rien Filemieg, tel. 02248-1928. FOUTJE In 'de Clock' dec.'93 werd als datum voor de Alg.Vergadering genoemd 25 maart. In januari bleek dat het Dorpshuis ons op die dag niet kon hebben. Dus is het 30 maart '94 geworden. 6 Slecht onderhoud van de dijken.

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 6