Ik acht het ook mogelijk dat een zekere Bastiaan van Delft, geboren 24-8-1861 te Callantsoog en gehuwd op 7-6-1886 met een Jannetje Baken geboren 7-3-1861 (eveneens een dochter van Gerrit Baken en Jannetje Zwaan) als metselaar - dat was zijn beroep - aan de bouw van 'de Groote Villa' heeft meegewerkt. Genoemde Jan Fransen en hij waren zwagers. Bastiaan van Delft is destijds naar Amsterdam vertrokken, waar op 24-5-1886 zijn eerste kind werd geboren. Op de bouwvergunning voor mijn tweede ouderlijk huis (het eerste werd gesloopt in 1910) aan mijn vader G.Baken verleend, staat vermeld 'jachtopziener'. Dat was dus zijn beroep in die tijd. Met leden van de familie Van de Poll en/of gasten moest hij ook vaak het Zwanenwatergebied in om het geschoten wild te verzamelen en weg te brengen naar 'de Groote Villa' waar het als een tableau werd uitgelegd. Ik vertelde al dat na het overlijden van Previnaire op 15-1-1900 'de Groote Villa' in gebruik werd genomen als periodiek verblijf door zijn schoonzoon Jhr. Charles van de Poll en zijn echtgenote Eugene Previnaire. 'De Groote Villa' was een meer imponerend dan een fraai driedelig gebouw. Het westelijk deel was boven aan de buitenzijnde afgesloten door een kanteelachtige stenen rand. De bewoners van de villa speelden met hun gasten dikwijls golf. Er gingen dan 'dragers' mee voor de golfsticks. Dat waren meestal opgeschoten jongens uit het dorp. Ze verdienden er een dubbeltje of kwartje mee. De sticks werden geborgen in lange tassen die met een riem over een der schouders werden gedragen. Mijn vader had als dichtstbijwonende jachtopziener ook het toezicht op en de bewaking van 'de Groote Villa' als deze tijdelijk niet werd bewoond. Vaak ging ik met hem mee. Boven in het hoogste gedeelte stond een statief met een draaibare kijker, waardoor je heel ver kon zien. Ik herinner me nog als de dag van gisteren dat ik duidelijk een vissersscheepje het Marsdiep zag binnenvaren. 1913 OM DE GROOTE VILLA' 1 Familie Braam (duinwachter) 2 Hier stond het huis van Piet Vos Jhz. Het was in 1913 door brand verwoest. Hotel 'Duinzicht kwam er voor in de plaats. 3 Werkplaats van Piet Vos Jbz. 4 Schuur van Jhr.v.d.Poll. 5 Loodsen van de NZHRM. 6 Villa van Jhr. v. cl. Poll. 7 Schuur voor wagen en paarden van defam. v.d.Poll. 8 Noodwoning van de opzichter bij het werk aan de nieuwe dammen. 9 Noodwoning voor werkmensen uit Hardinxvelcl. 10/11 De twee villa's 'Liesbeth' en 'Dora' van defam. v.d.Poll. 3

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 3