In het prille voorjaar van 1964 was men al begonnen te bouwen. Wie de eerste bewoner was, valt niet te achterhalen, (van Diepen, van Leeuwen, Rellage Wel is bekend wie de eerste koper is geweest. Dat was de heer J.S.M. van Diepen uit Hoorn. Hij kocht - op tekening - een huisje op de eerste rij en wie wil dat niet? Dat was in de zomer van 1963. Maar toen bij de realisatie in 1964 bleek dat de huisjes met hun 'gezicht' naar het zuiden werden geplaatst, mocht hij het nog net ruilen voor één op die andere eerste rij. Dat was de rij die aan het voetbalveld grensde. Dan maar een beetje verder van het strand, maar nu in ieder geval een beter uitzicht. De zoon van Jacques van Diepen bezit dit huisje nog steeds. In juli 1964 wordt door de toenmalige minister Bogaerds de bouw van het park stopgezet. Er zijn dan 34 huizen verkocht. Bij een gebrek aan permanente woningen vindt de minister het onjuist bouwcapaciteit te gebruiken voor de bouw van tweede woningen. Drie jaar later en wel in 1967 wordt de uitvoering van het project hervat. Naast het houten type op de westelijke kavel worden op het midden en de oostelijke kavel 'stenen' huisjes gebouwd. Deze zijn namelijk voorzien van een betonnen vloer. Wel is ervoor gezorgd dat het karakter van de twee typen huisjes goed harmoniëren. In het middelste kavel komen 58 huisjes - in het eerste kavel staan 58 houten huisjes - en in het derde, meest oostelijke kavel komen 69 huisjes, zo het totaal brengende op 185. Afhankelijk van de levendigheid van de markt zijn er perioden waarin de perceelgrond in eigendom kan worden verkregen, dan wel dat de grond in erfpacht wordt uitgegeven. Aangezien de grondprijs schrikbarend stijgt, krijgen verschillende erfpachters spijt en zien kans, door bemiddeling van de vereniging 'Sandepark', de grond van Aegon te kopen. Voor alle duidelijkheid: in 1970 verkoopt Sunclass Bungalows N.V. de in erfpacht uitgegeven bouw percelen grotendeels aan Nillmij-, later Ennia, later Aegon. Een kleiner deel is in handen van een particulier. Op 30 augustus 1983 besluit de gemeenteraad van Callantsoog tot goedkeuring van een plan, ten bedrage van 400.000,00 om de bestrating in het Sandepark te vernieuwen. Deze is geheel stukge reden, voornamelijk door de vuilnisauto's. Met deze vernieuwing wordt tegelijkertijd een hemelwa terriool aangelegd om vuilwater en hemelwater van elkaar gescheiden af te voeren. Alle percelen grond worden op kosten van de eigenaren van drainage voorzien en de gemeente zorgt voor een drainage van de gedeelten van het Sandepark die haar eigendom zijn. Een prima samen werking, die overigens wel hard nodig was nadat het Sandepark in 1982 bijna was verdronken. GROOTE KEETEN 22 Voor deze huisjes, inclusief circa 400 nr grond, werd 13700,00 betaald. Bovendien werd nog eens 6000,00 via Sunclass aan de gemeente Callantsoog betaald als afkoopsom voor het blijvend onderhoud van de gerealiseerde sportfaciliteiten, het openbaar groen, etc. In het noordelijkste deel van de Zandepolder tussen Achterweg, Voorweg en Rietweg ligt het 'Sandepark' STRANDSLAC QROOfTE KEETEN

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 22