Nederland moest dc wapens neerleggen Het schitterende meiweer, bezongen in de liedjes van toen zoals: "Hela gij bloempjes" en "Hopsa- heisasa", kwam eraan. Lekker in het zonnetje op het schoolplein met een brandglas oud-celluloid aansteken of meege brachte alikru(i)ken oppeuzelen. In wedstrijdvorm plantjes zoeken voor een biologieles. Meester Geurts was modern en ik denk dat onze dorpsschool van toen zich heel goed kon meten met de beste stadsschool uit die tijd. Meester stuurde je zonodig naar het strand om materiaal voor de les te verzamelen. Ook de telefoonles was nieuw. Eens per week belde een telefoniste uit Schagen op naar school en dan moest je om de beurt opnemen en antwoorden. Ook werd er door middel van werkstukjes ingehaakt op de aktie: Maar de mobilisatie riep ook de genoemde meester onder de wapenen. "De meidagen in Rotterdam"waarover hij later juf List en mijn vader als collega's vertelde. Die meidagen waren op zich stralend. Strak blauwe lucht en windstil. Maar wel dat onbestemde, die dreiging. Ooit waren in de stad wel eens bulletins - voor een winkelraam opgehangen - te zien geweest, waar op het laatste nieuws vermeld stond. Zoals bijvoorbeeld over de inval van Duitse troepen in Tjecho- Slowakije. Dat nieuws had echter 'afstand' en was niet zo verbeeldend als die extra uitzending van de A.N.P. radio-nieuwsdienst. Even verschillend vermoedelijk als de toenmalige winkels van Siem Vogelzang en Jan Hoek met hun puntzakjes en stroopvaten waren, in vergelijking met die, van de 'op de kleintjes lettende' grootgrutter van nu. Vooral al die vliegtuigen waren een nieuw fenomeen, zeker wanneer het Duitse waren. Ook het onwaarschijnlijke dat uit vele berichten viel op te maken gaf onzekerheid, zodat hier en daar al uit voorzorg enige lectuur werd verbrand. En dan ineens die allereerste vreemd geklede en gelaarsde soldaten, staande naast hun fiets op het duin bij de strandtent. Kijkend over de zee naar Engeland. Waarbij het verhaal gaat dat zij de brug naar de overkant zochten. "Und wir fahren, gegen En-ge-land"was één van hun favoriete marsliedjes. Capitulatie, een nieuw woord, een nieuw begrip. Het begin van een andere tijd. Lang of kortdurend? Pessimist of optimist? Liefst het laatste, maar blijkt de eerste niet over meer levenservaring te beschikken? Sc-k<^ev -t i fr— *3^° De strijd was te ongelijk Mededeeling van het Duitsche gezantschap 18 "Koop Nederlandse waar, dan helpen wij elkaar". Het Duitsche gezantschap te Den Haag heeft gisteren het volgende radiobericht naar Berlijn gezonden: Aan den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken te Berlijn. Vandaag, den 1-klen Mei, te 19 uur Amster- damschen tijd, heeft zich bij mij de Neder- landsche generaal Schuurman vervoegd, en het volgende verklaard: „Ik heb Uwe Excellentie de mede deeling te doen, dat de Nederland- sche weermacht, met uitzondering van haar troepen in Zeeland, voor de oprukkende Duitsche troepen de wa pens neerlegt". Ik heb van deze mededeeling acte genomen w.g. Graf Zecli, Duitsch gezant.

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 18