KRONIEK VAN HET OORLOGSJAAR 1940, deel 1 en 2 door Jan Prins Jan Prins werd geboren in 1929 in Friesland. Hij woonde met zijn ouders en zijn zuster Lien in Callantsoog van 1939 tot 1947. Zijn vader was aldaar onderwijzer. Jan Prins werkte aanvankelijk als technicus in Amsterdam. Later was hij als onderwijzer werk zaam in Den Helder, Wormerveer, Leeuwarden en Alkmaar. Hij heeft twee kinderen, is nu gepensioneerd en woont in Bergen. In een aantal afleveringen zal hij voor 'de Clock' schrijven over zijn belevenissen in Callantsoog in de jaren 1939-1945. Soms is het een naam of een gebeurtenis maar een enkele keer ook de geur van kruidig gras, die terug doet denken aan de tijd van toen De tijd van mobilisatie en oorlog in het kleine kustdorp Callantsoog. Een dorp met strand, duinen en duintjes. Waarachter weilanden en slootjes. Waarin snoek, kikkerdril en salamanders, met hagedisjes op de hei. En op die hei ook de bok 'Witje'. Gekocht voor twee kwartjes bij Adriaan Baken aan de Kruisweg. Witje, grazend van dat geurende gras dat zoals hiervoor opgemerkt, nog steeds herinneringsbeelden doet oproepen... Speelruimte en speelmogelijkheden voor kinderen te over. Een dreiging die van de mobilisatie uit zou moeten gaan, werd afgezwakt door de koude weer somstandigheden van de winter 1939-1940. Hollandse soldaten, wachthoudend op grote klomplaarzen. Het vroor 's nachts binnen in huize Elske aan de Op 't Landtweg even hard als buiten. 's Ochtends eerst de kachel opstoken, dan een pan met ijs ontdooien voor het was- en theewater. En als de ijsbloemen van de ramen verdwenen, een fraai uitzicht op het Seinpostduin en de besneeuwde kippenboeten van melkboer Jan Schager. Kippenboeten die ook nog te bewonderen zijn op de bekende reproduktie van schilderes Tinie Van Doornick. (Zie 'de Clock' dec. 1992) Schaatsen op het Zwanenwater waar je als kinderen uit het dorp gezamenlijk naar toe ging. Sleetje rijden vanaf de heuvel van 't Kerkeduin. Samen ook met kinderen van gemobiliseerde Hollandse militairen. Sleeën vanaf 't Kerkeduin. Op de voorgrond zomerwoning 'Zonneheuvel 1 Kippenboeten Jan Schager 2 Elske 3 De Distel 16

De Clock van Callens-Ooghe | 1994 | | pagina 16