Over (Dammen en *Werkapoor (deel 1) Toen Cor Spijker mij vroeg over bovenstaande onderwerpen een stukje geschiedenis te schrijven, heb ik mij toch wel even achter het oor moeten krabben. Immers wat weet ik meer van het voormalige werkspoor en de dammenbouw dan het doorsnee lid van onze vereniging. Het zou dus allemaal "spitwerk" moeten worden. Nu is spitten niet zo'n ramp als het materiaal ruimschoots voorhanden is, maar dat is bij deze onder werpen niet het geval. Gelukkig kan ik ook nu weer terugvallen op mensen in mijn familiekring die zelf nog hebben deel genomen aan de werkzaamheden rondom de dammenaanleg. Ik wil nadrukkelijk tegen deze achtergrond proberen iets zinvols op papier te krijgen, maar één ding mag u nooit vergeten het is allemaal van "horen zeggen", want echte documentatie over bovenge noemde onderwerpen is niet of nauwelijks beschikbaar. In de periode waarin ik dit schrijf (januari-februari 1991), is het niet zo moeilijk om de goede sfeer op te roepen, omdat ook nu weer de harde stormwinden en brullende watermassa's onze smalle kuststrook teisteren. Het roept een gevoel van mateloze bewondering op voor de mensen die door de eeuwen heen de strijd tegen wind en water gevoerd hebben. Mensen die meestal met zeer primitieve middelen de ontketende oerkrachten te lijf gingen en de strijd ook vaak verloren, maar steeds weer terugkwamen en het in feite nooit opgaven. En ook al was het gevecht met de zee meestal puur lijfsbehoud, het waren mensen om trots op te zijn. «Sr**»- 46 Leo Bromlewe 1950 Mensen om trots op te zijn: v.l.n.r. Jan Glas (Petten), Jan Bakker, Jan Tromp, Gert Hollander, Gert Boekei, Gerbrand Kruit, Jan ten Boekei, Piet Weij, Juul Becker, Jaap Bakker, Dirk Verduin (Petten), Arie Hollander.

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 6