J.Bakker Pzn. (Jan) J.Bakker Pzn. (Jaap) M.Bakker Azn. J.Becker A.ten Boekei J.ten Boekei G.ten Boekei J.Glas (Petten) K.Hollander sr. K.Hollander jr. R.Hollander K.Hollander Jzn. G.Hollander J.Hollander H.Kooger G. Kruit A.Schuurman M.Thomasz C.Thomasz J.Tromp D.Verduin (Petten) A.Vriesman J.Vriesman sr. J. Vriesman jr. J.Weij sr. J.Weii jr. P.Weij Steenzetters waren o.a. C. Kuiper P. Kuiper G. Kuiper A.Kooger T.Blokland In het begin van de aanleg, tot nog vrij ver in onze eeuw, werd bijna volledig gebruik gemaakt van paardetractie en ellebogenstoom. Het laatste element is in het vakgebied van de dammenwerkers altijd nadrukkelijke noodzaak geweest; ook al stak de techniek met het verstrijken der jaren meer en meer de behulpzame hand toe. Zonder zware lichamelijke inspanning kon het werk nu eenmaal niet voltooid worden. Als de lokatie bekend was, werd het benodigde materiaal aangevoerd. Dat bestond voornamelijk uit: De aanvoer, die aanvankelijk geschiedde met paardetractie, werd later door het werkspoortje overge nomen. Aan het werkspoortje zal een apart hoofdstuk worden gewijd, dus daarover later. Aansluitend werd overgegaan tot de constructie van de dam. Voor de technisch geïnteresseerden onder u heb ik via mijn neef Kees Vriesman de beschikking gekregen over een werktekening van een damconstructie met plattegrond-lengteprofiel en dwarsprofiel. Als eerste werk werden bij laag water en zover zee-inals mogelijk was 3 a 4 m lange houten palen met waterdruk de grond ingespoten. Men had daarvoor de beschikking over een pomp. De palen werden "pierbreed" evenwijdig aan de kustlijn in zes a zeven rijen met variabele tussen ruimten aangebracht. (Zie lengteprofiel). Tussen deze palen werden zinkstukken aangebracht en met kleinere palen in de grond verankerd. Het aanbrengen en verankeren van de zinkstukken tussen de palen was handenarbeid en beslist geen sinecure. Een volledige opsomming is het uiteraard niet, maar de volgende namen konden, meestal aan de hand van oude foto's, toch nog achterhaald worden. palen, rijshout en stenen. Zinkstukken zijn vlechtwerken van wilgetenen die door speciale vakmensen, meestal afkomstig uit Sliedrecht, werden samengesteld. Een zinkstuk op de plaats van bestemming. 53

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 13