Het werk-smal-spoor van Rijks-Water-Staat werd in 1899 aangelegd voor de constructie van de strandhoofden. Het liep van Huisduinen tot aan Camperduin. In Callantsoog stond de Karreloods voor kiepkarren en lorries. Bij Groote Keeten was een aftakking naar de Kolksluis in het Noordhollands Kanaal, waar een laad- en losplaats was voor materialen. Eind jaren '50 is de spoorlijn opgeruimd. Een stukje is nog te zien bij de Dorpsweg, ongeveer zuidelijk van de 4 strandopgang Abbestederweg. Een stukje van de spoorlijn werd tot 1960 gebruikt door de KNZHRM voor het vervoer van reddingsboot en wippertoestel. De rest is als fietspad terug te vinden. IV. De Nederzettingstructuur van Callantsoog. 1850 Callantsoog bestaat uit de'Buurfhet huidige Dorpsplein. Een openduinterrein met daar omheen de stolpboerderijen en de landarbeiderswoningen. Er wonen ongeveer 500 mensen. 5 1873 Bouw van een nieuwe school. 10-11 sept. De 'Grote Brand'. De gehele oostelijke zijde van 'de Buurt' brandde af. Pastorie, 1874 gemeentehuis, armenhuis, herberg, dorpskoffiehuis en nog 10 andere panden verdwijnen. De nieuwbouw is echter in dezelfde stijl, het karakter verandert niet. 1883 Bouw Groote Villa op het duin. 1892 Afbraak van de Oude school. 1914 Bouw eerste hotelDuinzicht" 1923 Callantsoog krijgt electriciteit (Palen 1924 Autobusverbindingen met Den Helder en Schagen. 1930 - Gestage uitbouw met zomerwoningen. Aanleg van de Zeeweg. 1941 Engelse bom verwoest huis aan de noordzijde van 'de Buurt'. g 1943 Ontploffing van het Duitse munitiedepot. Vele huizen aan de Zeeweg verdwijnen. De verdere ontwikkeling van het dorp valt buiten het bestek van dit rapport. 1874 De 'Grote Brand'. De gehele oostzijde van 'de Buurt' brandde af. De nieuwbouw is echter in dezelfde stijl, het karakter verandert niet. (Zie tekst) Iets ervan zien we nog terug in de Schoolstraat. Tot het tweede huisje van rechts werd destijds de rij panden in de as gelegd. 29

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 9