mokiucnewcekj 1kjo€kjcar.isaci6 proiccc 1 -tóeeU) Wat is nu het karakteristieke van het Callantsoger landschap 1De overheersing van de boomloze duinen als achtergrond met de vuurtoren op de Kaap als oriëntatiepunt; 2. De kerktoren is vanuit de polder HET oriëntatiepunt. 3. De weg onder het duin markeert heel duidelijk de overgang van duin- naar polderlandschap. 4. Het open karakter van de nieuwere polders 't Hoekje en Het Koegras tegenover het meer besloten karakter van de oudere polders met kromme sloten en wegen, restanten van oude, halfweggezakte dijken, de verspreide nolletjes en het Kooibos. 111. Het Wegennet. Waterlopen. Dijken en Kaden. Spoorwegen. In de periode 1850-1940 heeft het lokale wegennet nauwelijks veranderingen ondergaan. Zelfs in 1992 is het bijna hetzelfde als in 1940. Slechts in het wegdek zijn veranderingen opgetreden: enkele doorgaande wegen werden verhard, maar zelfs nu zijn er nog onverharde wegen. De Duinweg was een zandpad van Callantsoog naar Groote Keeten en werd pas in 1924 verbreed en verhard. Op het tracé van het oude werkspoor werd een fietspad aangelegd. Na 1920 werden in het dorp enkele straten aangelegd i.v.m. de uitbreiding van het dorp. Ook de waterlopen zijn niet tot nauwelijks veranderd, omdat ze voornamelijk een afwaterings functie hadden/hebben. De dijken en kaden hebben hun vroegere functies behouden, zij het dat de zeewaterkerende functies verdwenen zijn. 28 Adriaan Kuiler de boomloze duinen als achtergrond met de vuurto ren de Kaap als oriëntatie punt. (Zie tekst) Oktober 1992

De Clock van Callens-Ooghe | 1993 | | pagina 8